هشدار تحلیلگران؛ سقوط بیت کوین تا کجا ادامه دارد؟

تحلیل بیت کوین | همتاپی

قیمت بیت کوین (BTC)، پادشاه ارز های دیجیتال در تغییر روندی غافلگیر‌کننده با ریزش شدیدی مواجه شد. آخرین باری که بیت کوین در این محدوده قرار داشت، به روز‌های ابتدایی سال 2023 بازمی‌گردد.

50000 شیبا
جایزه بگیرید!
همین حالا ثبت نام کن

خریداران بیت کوین که در ماه‌های اخیر با پستی و بلندی‌های بسیار زیادی روبرو شده‌اند، با ریزش اخیر قیمت‌ها در بازار ارز های دیجیتال، بار دیگر متحمل یک شکست بزرگ شدند. اکنون سرمایه گذاران نگران این موضوع هستند که آیا کابوس قیمت‌های پایین‌تر از 20 هزار دلار، بازهم گریبان‌گیر آن‌ها خواهد شد یا خیر.

باتوجه به عدم قطعیت مداوم بازار ارز های دیجیتال، این سوال مهم هنوز وجود دارد که آیا قیمت بیت کوین به حمایت و کف مطمئنی رسیده‌است، یا باید منتظر سقوط بیشتر قیمت این ارز دیجیتال باشیم.

همسو شدن مسیر بیت کوین با سقوط بازار سهام در سال 1930

به گفته مایک مک گلون، (استراتژیست ارشد اقتصاد کلان در بلومبرگ)، روند کنونی بیت کوین شباهت عجیبی به روند منجر به سقوط بازار سهام ایالات متحده در سال 1930 دارد.

مک گلون در تحلیل خود به الگوی rollover و روند نزولی مشهود در میانگین متحرک 100 هفته‌ای (MA100) بیت کوین اشاره می‌کند.

میانگین متحرک 100 هفته‌ای بیت کوین و اختلاف بازدهی خزانه‌داری ایالات متحده | همتاپی

میانگین متحرک 100 هفته‌ای بیت کوین و اختلاف بازدهی خزانه‌داری ایالات متحده

عواقب احتمالی این الگو، در کنار اصل اساسی عدم مخالفت با فدرال رزرو و همینطور احتمال تغییر روند یکی از پربازده‌ترین دارایی‌های تاریخ، مستلزم بررسی و تحلیل دقیق‌تری است.

علاوه بر احتمال ریزش قیمت بیت کوین، لازم به ذکر است که بازدهی اوراق دو ساله خزانه داری آمریکا حدود 5 درصد بوده است. عددی که پیش از این در زمان رسیدن بیت کوین به سقف تاریخی خود مشاهده شده بود.

بیت کوین پس از بحران مالی سال 2008 و در دوره‌ای که نرخ‌های بهره بسیار اندک بود متولد شد و اکنون در آستانه یک اصلاح طولانی مدت قرار دارد.

به عقیده مک گلون، در دوره‌ای که نرخ بهره نزدیک به صفر و حتی منفی باشد، ظهور یک معادل دیجیتالی برای طلا بسیار جذاب و فریبنده است. اما اکنون این چشم‌انداز در حال تغییر است، چرا که امن‌ترین اوراق بهادار جهان تقریبا، سالانه 10 درصد بازدهی دارند و این تغییر باعث اعمال فشار بیشتر بر روی دارایی‌های پرریسک‌تر، از جمله بیت کوین می‌شود.

اهمیت بازدهی تقریباً 5 درصدی اوراق دو ساله خزانه داری ایالات متحده در این است که این اتفاق در دوره‌های مشابه پیشین حائز اهمیت بوده است. مثلاً یک مورد مشابه به قبل از بحران مالی و تولد بیت کوین بازمی‌گردد. این همبستگی حاکی از احتمال وقوع طوفانی سهمگین برای دارایی‌های پرریسک‌تر است.

تحلیل مک‌گلون، با تمرکز بر میانگین متحرک 100 هفته‌ای، به ویژه در مقایسه با شدیدترین رقابت بازدهی اوراق خزانه‌داری در دو دهه گذشته، پیش بینی احتمال تداوم ریزش قیمت بیت‌کوین را تقویت می‌کند.

هشدار ریزش زیر 20 هزار دلار

شرایط و روند فعلی بیت کوین باعث تردید و سردرگمی بسیاری از سرمایه گذاران نسبت به آینده این ارز شده است، به طوری که برخی از تحلیلگران، شرایط فعلی را با وضعیت پیش از سقوط و ریزش‌های قبلی بیت کوین مقایسه می‌کنند.

کیت آلن، یکی از بنیانگذاران Material Indicators، در مورد شرایط فعلی بازار اظهار نظر کرده است. او از ابتدای آغاز بازار نزولی، به دقت شرایط بیت کوین را زیرنظر داشته است و نموداری را به اشتراک گذاشته است که طبق آن، بیت کوین بار دیگر به سطوح زیر 20 هزار دلار بازمی‌گردد.

آلن ضمن اشاره به امکان برخورداری از فرصت‌های اسکالپ کردن در کوتاه مدت، احتیاط و پرهیز از فعالیت زیاد در معاملات را توصیه می‌کند. او معتقد است که فرصت‌های پیش‌رو می‌توانند طلایی و سرنوشت ساز باشند، اما همچنان باور دارد که هنوز به کف قیمت بیت کوین نرسیده‌ایم.

نمودار بیت کوین و سطوح احتمالی آلن برای تداوم ریزش قیمت | همتاپی

نمودار بیت کوین و سطوح احتمالی آلن برای تداوم ریزش قیمت

این نمودار ضمن مشخص کردن سطوح نزولی مختلف، نشانگر اعتقاد آلن به نزولی بودن روند آتی بیت کوین و ادامه ریزش قیمت است.

مطابق آنچه در نمودار مدنظر آلن مشاهده می‌شود، بیت کوین در یک مقطع بحرانی قرار دارد و قدرت و استقامت حمایت 25 هزار دلار برای صعود در کوتاه مدت حیاتی است. با از دست دادن این حمایت، احتمالاً باید منتظر بازگشت قیمت بیت کوین به قله سال 2017 در سطح 19,800 دلار باشیم.

اما نگرانی آلن در مورد آینده بیت کوین به همینجا ختم نمی‌شود و او از احتمال ریزش قیمت بیت کوین به پایین‌ترین سطح 4 سال اخیر در محدوده 13,800 دلار صحبت کرده‌است. آخرین بار در تابستان 2019 شاهد رسیدن قیمت بیت کوین به این سطح بودیم.

این سناریو می‌تواند منجر به غافلگیری گاو‌ها شود. به‌ویژه با توجه به این باور رایج در میان بسیاری از کاربران که سال 2023 را پایان زمستان ارز های دیجیتال می‌دانند.

ریزش قیمت بیت کوین در نمودار روزانه | همتاپی

ریزش قیمت بیت کوین در نمودار روزانه

در حال حاضر قیمت بیت کوین پس لز متحمل شدن 7 درصد ریزش در 24 ساعت گذشته، بار دیگر برای پس‌گرفتن سطح 26 هزار دلار تلاش می‌کند.

منبع: newsbtc
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *