آشنایی با استخر استخراج یا استخر ماینینگ (Mining Pool)

آشنایی با استخر استخراج یا استخر ماینینگ (Mining Pool)

همتاپی
1 تیر 1399 - 17:14
زمان مطالعه : 6 دقیقه
زمان مطالعه: 6 دقیقه

استخر استخراج یا ماینینگ پول (Mining Pool) یکی از مهم‌ترین مباحثی می‌باشد که جامعه ارزهای دیجیتال (Digital currency) با آن سروکار دارند. انتخاب استخر استخراج مناسب حساس‌ترین انتخاب یک ماینر (Miner) برای کسب درآمد عالی می‌باشد، چرا که این انتخاب تاثیر زیادی در ادامه فعالیت‌های ماینر‌ها دارد. به همین دلیل ما در این مقاله به بحث استخرهای استخراج و موضوعات مرتبط به آن می‌پردازیم تا شما درک بهتری از آن داشته باشید.


 استخر استخراج یا ماینینگ پول


استخر استخراج محلی می‌باشد که به صورت مجازی ماینر‌ها توان پردازشی کامپیوتر‌های خود را در آنجا ادغام می‌کنند تا شانس خود را برای کسب در‌‌آمد از طریق استخراج ارزهای دیجیتال افزایش دهند. 

برخی از ارزهای رمزنگاری‌شده از الگوریتم اثبات کار (proof of work) که یک سیستم استخراج می‌باشد پیروی می‌کنند. این الگوریتم مبتنی بر قدرت محاسباتی دستگاه‌ها می‌باشد. در این روش استخراج‌‌کنندگان باید معادلات پیچیده‌ای را برای تایید تراکنش‌های شبکه حل کنند. هر چه قدرت حل معادلات ریاضی دستگاه‌ها بیشتر باشد، امکان ماینینگ ارز‌های دیجیتال بیشتری برای آنها وجود دارد. ماینرها می‌توانند این فرآیند را به صورت انفرادی و یا از طریق استخرهای استخراج انجام دهند. از آنجایی که در شبکه استخراج ارزهای دیجیتال رقابت برای حل معادلات پیچیده ریاضی بسیار زیاد است در نتیجه استخراج کننده‌ها توان پردازشی خود را در استخرهای ماینینگ متمرکز می‌کنند. 

همین حالا می‌توانید برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال از طریق همتاپی اقدام کنید

در استخراج ارزهای دیجیتال با استفاده از استخرهای استخراج در حقیقت چندین دستگاه سخت‌افزاری که به صورت توزیع شده در سراسر جهان وجود دارند گرد هم جمع شده‌اند. فعالیت‌های این دستگاه‌های استخراج به صورت متمرکز می‌باشد و در فرآیند استخراج با هم همکاری می‌کنند. در واقع تعدادی از ماینر‌‌ها با هم قرارداد می‌بندند که توان پردازشی دستگاه‌های خود را به اشتراک گذاشته و سود حاصل از ماینینگ آن‌ها را با هم شریک شوند. سود حاصل از استخراج ارزهای دیجیتال با استفاده از استخر‌ها به دلیل اینکه بین همه‌ی ماینرهای فعال در شبکه و به روش‌های مختلف توسط استخرها تقسیم می‌شوند نسبت به روش استخراج انفرادی بیشتر است.

برای درک بهتر فرآیند استخراج ارزهای دیجیتال به مقاله صفر تا صد استخراج ارزهای دیجیتال مراجعه کنید.


تاریخچه پیدایش استخر استخراج


هنگامی که ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) در سال 2009 بیت‌کوین (Bitcoin) را اختراع کرد. برای استخراج هر بلاک پاداشی معادل 50 بیتکوین اختصاص داد. در زمان پیدایش بیت‌کوین ماینر‌ها به صورت انفرادی اقدام به استخراج بیت‌کوین می‌کردند و استخر ماینینگ وجود نداشت. زیرا میزان هش‌ریت شبکه و رقابت بین ماینرها بسیار پایین بود و ماینر‌ها می‌توانستند به سود کافی دست یابند. اما با گذشت زمان و وارد شدن غول‌های بزرگ به حوزه استخراج ارزهای دیجیتال و رقابتی شدن فرآیند استخراج ارزهای دیجیتال، ماینر‌‌های کوچکتر نمی‌توانستند با فارم (Farm) های بزرگ استخراج ارزهای دیجیتال رقابت کنند و به صورت انفرادی به استخراج ارزهای دیجیتال بپردازند. بنابراین ماینرها با هدف کسب درآمد بیشتر به استخرهای استخراج پیوستند. این ماینرها قدرت پردازشی دستگاه خود را در اختیار استخر استخراج قرار می‌دهند و استخر به نمایندگی از تمام ماینر‌های عضو شبکه به عنوان یک ماینر واحد در فرایند استخراج شرکت می‌کند.

جهت دریافت آخرین اخبار به خانواده همتاپی بپیوندید

ایده به اشتراک گذاشتن توان پردازشی کامپیوتر‌ها در یک محل، برای اولین بار در ۲۷ نوامبر سال ۲۰۱۰ توسط اسلاش (Slush) ارائه شد. در ابتدا ایده وی مورد حمایت افراد زیادی قرار نگرفت. اما اسلاش همچنان بر نظر خود اسرار داشت. او سه هفته بعد از آنکه ایده خود را مطرح کرد اولین استخر استخراج بیت‌کوین با نام استخر اسلاش (Slushpool) را ایجاد کرد. در آن زمان قدرت پردازشی آن حدود ۶۰۰۰۰۰ کیلوهش بر ثانیه بود. دیری نپایید که ایده اسلاش جایگاه خود را در میان ماینرها پیدا کرد و افراد زیادی با الگو گرفتن از ایده او استخر‌های ماینینگ را ایجاد کردند. امروزه استخر ماینینگ اسلاش بیش از 9.3 درصد هش‌ریت شبکه بیت‌کوین را تصاحب کرده است. این استخر از آن زمان تا به امروز به کمک 8500 ماینر خود توانسته است بیش از یک میلیون بیت‌ کوین استخراج کند. قدرت پردازشی این استخر استخراج در حال حاضر بیش از ۵ EH/s است که نسبت به سال اختراع آن ۸.۴ میلیارد رشد کرده است.


کارمزد استخرهای ماینینگ چگونه است؟


روش پرداخت کارمزد ماینر‌ها، در استخر‌های ماینینگ ارز دیجیتال کاملا متفاوت است. استخرهای ماینینگ ارزهای دیجیتال از طریق یکی از راه‌های زیر به کاربران خود سود پرداخت می‌کنند. 

 •  پرداخت پاداش به ازای هر سهم (PPS)

پرداخت به ازای هر سهم یا Pay Per Share روشی است که در آن شبکه با توجه به میزان توان پردازشی که ماینر در اختیار استخر قرار داده است سهم داده می‌شود و به نسبت سهم خود در استخر کارمزد دریافت می‌کند. در این روش میزان درآمد استخر تاثیری روی کارمزد ماینر ندارد و ماینر کارمزد خود را بدون در نظر گرفتن سود یا زیان شبکه دریافت می‌کند. در حال حاضر نسخه جدیدی از این روش به نام PPS+ ارائه شده است. کارکرد این نسخه جدید PPS+ مانند PPS می‌باشد با این تفاوت که کارمزد تراکنش‌های هر بلاک نیز در سود ماینر تاثیرگذار است.

 •  پرداخت پاداش براساس (SMPPS-Shared Maximum Pay Per Share)

 این روش مانند روش PPS است و تنها تفاوت آن در مدت زمان پیدایش بلاک‌ها است. به طوری که اگر بلاک‌ها هر چه سریعتر پیدا شوند شبکه ماینینگ سود بیشتری به ماینرها می‌دهد.

 • پرداخت پاداش نسبی (Proportional)

روش پرداخت نسبی همانند روش PPS است و میزان درآمد شما با توجه به قدرت پردازشی دستگاه شما در نظر گرفته می‌شود. اما سود شما زمانی به کیف‌پولتان واریز می‌شود که یک بلاک ماین شود. در غیر این صورت پاداشی دریافت نمی‌کنند. در روش پرداخت نسبی با افزایش تعداد ماینر‌ها سود  هر کدام کمتر خواهد شد ولی شانس پیدا شدن بلاک و دریافت پاداش افزایش می‌یابد.

 • پرداخت پاداش مبتنی بر امتیاز (Score-Based)

روش پرداخت مبتنی بر امتیاز، روشی است که در آن استخر با توجه به امتیاز ماینر‌ها به آن‌ها کارمزد پرداخت می‌کند. نحوه امتیاز‌دهی هم به این صورت است که هر چه فعالیت ماینر در استخر بیشتر باشد امتیاز بالاتری خواهید داشت. در این روش سود ماینر‌ها بلافاصله بعد از استخراج هر بلاک به حساب آن‌ها واریز می‌شود.

 • پرداخت پاداش در ازای N سهم آخر (Pay Per Last N Share)

در این روش ابتدا ماینر‌ها سهامی ‌را از استخر دریافت می‌کنند. این سهام توسط قوانین خاصی به آن‌ها ارائه می‌شود. بعد از دریافت سهام ماینر‌ها شروع به استخراج بلاک می‌کنند. آخرین سهم‌هایی که در تولید بلاک مشارکت داشتند در سود حاصل از استخراج آن بلاک سهیم خواهند بود. البته با توجه به عدد N آخرین سهم‌ها می‌تواند متفاوت باشد. به طور مثال:

استخری را تصور کنید که در آن روش سود ‌دهی براساس 100 میلیون سهم آخر است. یعنی هنگامی که در این استخر یک بلاک ایجاد شود آنگاه 100 میلیون سهم آخر استخراج بلاک بررسی می‌شوند. بنابراین تنها همان سهم‌ها در پاداش بلاک سهیم خواهند بود و سایر سهم‌ها پاداش دریافت نخواهند کرد. به این روش، روش پرداخت شانسی می‌گویند.


 مزایا و معایب پیوستن به استخر استخراج چیست؟


پیوستن به استخر ماینینگ مزایا و معایب مختلفی دارد. لازم به ذکر است که امروزه استخراج ارزهای دیجیتالی به صورت انفرادی به صرفه نیست، مگر این که فارم (Farm) استخراج شما خیلی بزرگ باشد. در ادامه به بررسی برخی از مزایا و معایب استفاده از استخرهای استخراج می‌پردازیم.

 • مزایا

میزان سود حاصل از استخراج ارزهای دیجیتال ماینرها با استفاده از این روش باثبات‌تر است.

احتمال کسب درآمد بیشتر نسبت به روش انفرادی وجود دارد. 

صرفه‌جویی در هزینه‌های استخراج ارزهای دیجیتال 

 • معایب

احتمال بروز مشکلات فنی و از دسترس خارج شدن استخرهای استخراج وجود دارد.

سود ماینر‌ها به دلیل کارمزدهای مختلف استخر کاهش می‌یابد.

احتمال کلاهبرداری و عدم شفافیت در نحوه‌ کار استخر و میزان درآمد واقعی استخراج‌کننده وجود دارد.

پیوستن به استخرهای استخراج باعث افزایش تمرکز در شبکه می‌شود.

ممکن است ماینر با برخی قوانین جدید استخراج ارزهای دیجیتال آشنایی نداشته باشد و به همین دلیل ادامه همکاری با استخر ماینینگ دشوار شود.

احتمال حملات سایبری هکر‌ها به داده‌های استخرها وجود دارد


 

 نحوه اتصال ماینرها به استخر ماینینگ


کاربران می‌بایست پیش از انتخاب استخر استخراج و اتصال به آن به چند نکته مهم توجه کنند:

 • اندازه و بزرگی استخرهای ماینینگ

منظور از اندازه و بزرگی استخر ماینینگ تعداد ماینر‌ها و قدرت پردازشی آن می‌باشد. استخرهای بزرگتر از اعتبار بیشتری برخوردار هستند و پرداختی آنها منظم‌تر می‌باشد اما میزان سود پرداختی آنها نسبت به استخرهای کوچکتر کمتر است. 

 • سیاست‌های استخر استخراج در رابطه با نحوه پرداخت

پیش از عضویت در استخر استخراج سیاست‌های پرداخت آن را با دقت مطالعه کنید. برای مثال اگر شما تمایل دارید سود حاصل از استخراج خود را روزانه و مرتب و یا پس از استخراج هر بلاک دریافت کنید می‌بایست متناسب با نیازهای خود دست به انتخاب بزنید.

 • کارمزد عضویت ماینرها در استخرهای استخراج

راه‌اندازی استخر‌های بزرگ هزینه‌هایی را در بردارد. معمولا استخرها هزینه‌ها را از سود ماینر‌ها کسر می‌کنند. کارمزد استخر‌ها معمولا از 0 تا 4 درصد می‌باشد.

 • اعتبار و امنیت استخرهای استخراج

مسئله مهمی که پیش از انتخاب استخر استخراج باید به آن توجه داشته باشید اعتبار و امنیت استخر استخراج می‌باشد. اینکه استخر قابل اعتماد باشد و تقلبی در کار نباشد و سرمایه شما را تصاحب نکند و یا اینکه به راحتی توسط هکرها هک نشود. برای در امان ماندن دارایی‌ها بهتر است عضو استخرهای استخراج کهنه کار که امتحان خود را  پس داده‌اند شوید. علاوه بر این پیش از عضویت در استخرها نظرات کاربران آن را با دقت مطالعه کنید.


 چگونه می‌توان یک استخر استخراج تولید کرد


اگرچه ساخت استخر استخراج رو کاغذ ممکن است اما برای تولید یک استخر ماینینگ نیاز به دانش و تجربه کافی در زمینه ماینینگ می‌باشد. علاوه بر این ساخت یک استخر استخراج بسیار پرهزینه بوده و به تجهیزات گران قیمت و زیرساخت‌های زیادی احتیاج دارد. اما اصلی‌ترین دلیلی که هر استخر استخراجی به آن احتیاج دارد مقبولیت بین ماینرها می‌باشد استخر استخراجی که ماینر نداشته باشد نمی‌تواند در فرآیند استخراج ارزهای دیجیتال فعالیت کند. از این رو بازاریابی برای یک استخر استخراج بسیار حائز اهمیت می‌باشد. علاوه بر این بهتر است ابتدا در زمینه ماینینگ و نحوه کار استخر‌ها تجربه کافی کسب کنید. به همین دلیل لازم است به یک استخر ماینینگ متصل شوید و تمام قوانین کار با آن را یاد بگیرید. سپس با گسترش دستگاه‌های ماینینگ خود و کسب تجربه کافی می‌توانید از استخر‌ها جدا شده و استخر جدید خود را تولید کنید. 

4 1 vote
Article Rating
با معاملات ارزهای دیجیتال آشنا شوید
صرافی آنلاین ارزهای دیجیتال
HamtaPay Digital Exchange
ثبت نام سریع

در این باره بیشتر بخوانید

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

ویدیوها اینفوگرافیک