راهنمای صرفه‌جویی در کارمزدهای بالای تراکنش‌های بیت کوین

راهنمای صرفه‌جویی در کارمزدهای بالای تراکنش‌های بیت کوین | همتاپی

کارمزد تراکنش‌های بیت کوین به طور متوسط ​​23 دلار است. خوشبختانه روش‌هایی برای کاهش کارمزد تراکنش‌های بیت کوین وجود دارد.

 افزایش کارمزدها اجتناب‌ناپذیر بود. اکنون که قیمت بیت کوین در حال طی کردن روندی صعودی است و کاربران بیشتری برای استفاده از این ارز دیجیتال هجوم آورده‌اند، کارمزدهای تراکنش‌های بیت کوین مجدداً افزایش یافته است. به گفته سایت ارائه‌دهنده اطلاعات Bitinfocharts، اخیراً متوسط ​​کارمزد تراکنش بیتکوین بین 24 تا 31 دلار در نوسان است.

خرید و فروش بیت کوین

برای خرید و فروش بیت کوین همین حالا اقدام کنید.

می خواهم بیت کوین بخرم

البته کارمزدهای بالاتر نیز هنگام شلوغی بلاکچین خود را نشان می‌دهند. بلاکچین فضای محدودی دارد. همانند یک ترافیک سنگین، وقتی که لاین‌ها شلوغ باشند، تراکنش‌ها کندتر انجام می‌شوند.

در طی چند ماه گذشته تعداد تراکنش‌هایی که در صف انتظار پذیرفته شدن توسط شبکه هستند، به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

کاربران برای پذیرش تراکنش‌های خود نیاز به پرداخت کارمزدی به ماینرهای شبکه بیت کوین دارند. با پیوست کردن کارمزد بالاتر به تراکنش خود، احتمالاً این کار سریع‌تر انجام می‌شود، زیرا ماینرها انگیزه بیشتری برای اضافه کردن تراکنش‌هایی با سود بیشتر در بلاک‌هایی که استخراج می‌کنند، دارند. همچنین کاربران با پرداخت این کارمزد به ماینرها آن‌ها را به شرکت در این فرآیند تشویق می‌کنند و منجر به ارتقای شبکه به یک محیط سالم و ایمن‌تر می‌شود. این ماینرها نقش بسزایی در امنیت بیت کوین در پشت صحنه ایفا می‌کنند.

اگر صبر و حوصله کافی برای یادگیری نحوه کار بلاکچین بیت کوین و ابزارهای مناسب آن را داشته باشید، می‌توانید این کارمزد ها را کاهش دهید.


روش‌های کاهش کارمزد تراکنش‌های بیت کوین


1. منتظر بمانید

اگر به اندازه کافی زمان در اختیار دارید، دو گزینه وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

به دنبال زمانی باشید که بلاکچین خلوت‌تر است. به عنوان مثال در آخر هفته، کسب‌وکارها تعطیل هستند و اصولاً تراکنش‌های کمتری انجام می‌شود. این امر فضای بیشتری برای انجام تراکنش‌ها فراهم می‌کند.

بنابراین سعی کنید تراکنش‌های خود را با کارمزد کمتری ارسال کنید و منتظر بمانید تا تراکنش انجام شود.

اگرچه ممکن است متوسط کارمزد تراکنش ​​بیت کوین مثلا حدود 25 دلار باشد، اما حد وسط آن، احتمالاً به آنچه که بیشتر کاربران باید بپردازند، نزدیک‌تر است.

خرید و فروش بیت کوین بدون کارمزد

در این لحظه، اگر می‌خواهید تراکنشی را بلافاصله ارسال کنید، طبق اطلاعات ارائه شده در وبسایت bitcoinfees.earn، کارمزد سریع‌ترین تراکنش در حال حاضر حدود 102 ساتوشی/بایت است. با فرض اینکه حجم متوسط ​​تراکنش 224 بایت باشد، این کار منجر به کارمزدی بالغ بر 22,848 ساتوشی یا 11 دلار می‌شود. اگر مشکلی با زمان انتظاری تقریباً نیم ساعته ندارید، این کارمزد می‌تواند 83 ساتوشی/بایت یا حدود 9 دلار باشد و اگر مایلید حتی بیشتر صبر کنید، قیمت از این هم کمتر خواهد بود.

توجه داشته باشید که برای اجرای این استراتژی، باید کیف پول ارز دیجیتالی را انتخاب کنید که به کاربران امکان تعیین سفارشی کارمزد تراکنش را بدهد. اکثر کیف پول‌ها این امکان را ارائه داده و برخی این کار را نمی‌کنند، بنابراین حتماً اطمینان حاصل کنید کیف پولی که از آن استفاده می‌کنید از تنظیم سفارشی کارمزدها پشتیبانی می‌کند.

همچنین توجه داشته باشید که این استراتژی می‌تواند کمی با ریسک همراه باشد. اگر کارمزد شما خیلی کم باشد، تراکنش می‌تواند به طور موقت متوقف یا اصلاً انجام نشود.

اگر نگران چنین موردی هستید، می‌توانید وبسایتی مانند mempool.space را بررسی کنید تا از کارمزدهای متداول بیت کوین مطلع شوید. این سایت پیشنهاداتی در خصوص کارمزد تراکنش‌های با اولویت پایین، متوسط ​​یا بالا ارائه می‌دهد. با کارمزدهای با اولویت بالاتر، تراکنش‌ها سریع‌تر انجام می‌شوند، اما اگر عجله ندارید، می‌توانید کارمزد کمتری را انتخاب نموده و منتظر بمانید تا انجام شود.

علاوه بر این، در mempool.space در پایین عنوان purging، عددی درج شده که نشان‌دهنده مبلغ کارمزدی است که شبکه بیت کوین، به احتمال قوی تراکنش را نادیده می‌گیرد.

اگر مطمئن نیستید که کارمزد را به اندازه کافی بالا تعیین کرده‌اید (اما نمی‌خواهید بیش از حد پرداخت کنید) و اگر کیف پول شما این قابلیت را ارائه می‌دهد، با انتخاب گزینه قابلیت تغییر کارمزد (Replace-By-Fee)، کارمزد خود را قابل تغییر کنید. اگر متوجه شدید که زمان انجام آن خیلی طولانی است، حتی پس از ارسال تراکنش می‌توانید مبلغ کارمزد تراکنش بیت کوینی را که تعیین کرده‌اید، بالاتر ببرید. اما، فقط بعضی کیف پول‌ها از جمله Blockstream Green و Electrum، از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند.

2. از شبکه لایتنینگ( Lightning) استفاده کنید

مدت‌هاست که توسعه‌دهندگان این سناریو را پیش‌ بینی کرده‌اند که با افزایش گرایش کاربران به سمت بیت کوین، کارمزد تراکنش‌ها نیز افزایش می‌یابد. این یکی از دلایلی است که آنها در حال ساخت شبکه لایتنینگ (Lightning Network) هستند، شبکه‌ای که روی بیت کوین قرار می‌گیرد و به شبکه امکان می‌دهد تراکنش‌های بیشتری را پشتیبانی کند و از ازدحام بکاهد.

بعنوان مثال، گرچه ممکن است متوسط ​​کارمزد تراکنش شبکه بیت کوین 25 دلار باشد، اما متوسط ​​کارمزد لایتنینگ کسری از یک سنت است.

این بهترین راه حل طولانی‌مدت برای کاربرانی است که در آینده قصد انجام چندین تراکنش را دارند.

با لایتنینگ، احتیاجی نیست که کاربر هنگام راه‌اندازی اولیه کانال لایتنینگ کارمزدی پرداخت کند. اما پس از آن، آن‌ها می‌توانند هر تعداد تراکنش را که می‌خواهند (با فرض داشتن پول کافی در حساب خود) با کارمزد کمتر ارسال کنند.

به همان مثال ترافیک سنگین برمی‌گردیم. کاربران باید از ترافیک سنگین ابتدایی عبور کنند. اما با استفاده از لایتنینگ می‌توانند با استفاده از یک لاین جایگزین دیگر که فقط به آن‌ها اختصاص دارند، ترافیک را کاملاً دور بزنند و همچنین می‌توانند این کار را هر چند بار که بخواهند انجام دهند.

مجدداً تأکید می‌کنیم که همه کیف پول‌ها از تراکنش‌های لایتنینگ پشتیبانی نمی‌کنند. در واقع، محبوب‌ترین کیف پول‌ها مانند Coinbase و Blockchain.com این کار را نمی‌کنند. سعی کنید به دنبال کیف پول‌های مخصوص لایتنینگ مانند Phoenix ،Breez و BlueWallet باشید.

در حال حاضر، برخی موارد احتیاطی دیگری نیز وجود دارد. اول اینکه، شبکه لایتنینگ هنوز جدید است و همه این نوع پرداخت را قبول نمی‌کنند. بنابراین، کاربرد آن به این بستگی دارد که آیا کاربران به حساب‌هایی که لایتنینگ را قبول می‌کنند، ارز انتقال می‌دهند؟ یا این که آیا آن‌ها می‌توانند کسانی را که ارز را برای آن‌ها ارسال می‌کنند متقاعد سازند تا از لایتنینگ استفاده کنند یا خیر.

ناگفته نماند، شبکه لایتنینگ هنوز در مرحله تجربی قرار دارد. در حالی که این فناوری نسبت به دو سال گذشته به بلوغ رسیده است، اما هنوز هم احتمال از دست رفتن سرمایه کاربران وجود دارد. به عبارت دیگر، کاربران نباید پس‌انداز زندگی خود را روی آن بگذارند.

3. از کیف پول‌هایی با فناوری مناسب استفاده کنید

مجددا به حوزه کارمزد تراکنش‌های درون زنجیره‌ای بیت کوین برمی‌گردیم. تراکنش‌های سگویت (SegWit)، تغییری که جامعه بیتکوین در سال 2017 آن را پذیرفت، می‌تواند کارمزدهایی تا 30٪ ارزان‌تر از تراکنش‌های قدیمی (legacy) اعمال کند. به عبارت دیگر، اگر یک تراکنش قدیمی 15 دلار هزینه داشته باشد، در بهترین حالت یک تراکنش سگویت ممکن است 10.5 دلار باشد.

با اینکه مدت نسبتا زیادی از ایجاد شدن سگویت می‌گذرد، اما همه کیف پول‌ها و صرافی‌ها در پذیرش این نوع تراکنش‌ها موفق نبوده‌اند.

مطالب بیشتر: کیف پول متامسک

 

به نسبت سگویت، آدرس‌های bech32 حتی پیشرفت‌های بیشتری را عرضه می‌کند و کارمزدها را نیز کمی بیشتر کاهش می‌دهند. با وجود این که برخی از سرویس‌ها تراکنش‌های سگویت را می‌پذیرند، اما هنوز قالب bech32 را که به طور خاص برای معاملات سگویت ساخته شده است، نپذیرفته‌اند.

همه این تغییرات مختلف (مانند سگویت و bech32) گیج‌کننده هستند. اگر به دنبال تخفیف در کارمزد تراکنش‌های بیت کوین هستید، نگاهی به وبسایت‌های whensegwit.com و bitcoinops.org جهت مقیاس سازگاری صرافی‌های ارز دیجیتال و کیف پول‌ها بیندازید. هر چقدر یک واحد یا نهاد دارای علامت تیک یا مربع سبز بیشتری باشد، احتمالاً تخفیف در کارمزدهایی که هنگام استفاده از آن اپلیکیشن مشاهده خواهید کرد، بیشتر است. (توجه داشته باشید: این لیست‌ها ممکن است دقیقاً به روز نباشند. برخی از جدیدترین پذیرندگان سگویت، مانند BitPay، هنوز چنین لیست‌هایی را درست نکرده‌اند.)

 همانطور که گفته شد، سگویت لزوماً گزینه پیش فرض تراکنش در کیف پول‌هایی که از آن پشتیبانی می‌کنند، نیست. کاربران باید حتما هنگام ایجاد کیف پول خود گزینه سگویت را به طور خاص انتخاب نمایند تا اطمینان داشته باشند که می‌توانند تراکنش‌های بیتکوین را با کارمزد کمتری ارسال کنند.

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش بیت کوین صرافی ارز دیجیتال همتاپی

امتیازی داده نشده است
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره
منبع: coindesk.com
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *