تلاش تتر (USDT) برای حفظ برتری خود بین استیبل کوین‌ها

حتی با افزایش ارزش بازارِ استیبل کوین‌های رقیب، تتر (Tether) هم‌چنان پادشاه استیبل کوین‌ها است. اما سوال اینجاست، این برتری تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟

داده‌های آن چین یا درون زنجیره‌ای (on-chain) نشان می‌دهد که سرمایه گذاران در حال فرار از تتر (USDT) می‌باشند. در نتیجه، تتر، در میان انبوهی از اصلاحاتِ قیمت در بازار، سهم قابل توجهی از بازار را از دست داده است.

خرید و فروش بیت کوین

برای خرید و فروش بیت کوین همین حالا اقدام کنید.

می خواهم بیت کوین بخرم

تتر (USDT) سهم بازار خود را از دست می‌دهد

تتر‌ در حال حاضر دارای ارزش بازار 68 میلیارد دلاری است که پایین‌ترین رقم از اکتبر سال گذشته است و از بالاترین رکورد اخیر خود، یعنی 83 میلیارد دلار کاهش یافته است. از آن زمان، تتر دستخوش افت‌های پیاپی شد. طبق داده‌های کوین گِکو (CoinGecko)، تنها از 14 ژوئن، ارزش بازارِ تتر حدود 4 میلیارد دلار کاهش یافته است.

سقوط استیبل کوین ترا (TerraUST) باعث شد بازیگرانِ بازار به دنبال سایر دارایی‌های دیجیتالی باشند که برابری یک به یک با دلار آمریکا (peg) را حفظ می‌کنند. در نتیجه، ارزهای دیجیتال و استیبل کوین‌ها دچار نوسان شدند که طی آن تتر‌ (USDT) برای مدت کوتاهی برابری خود با دلار را از دست داد و قیمت آن به 95 سنت سقوط کرد.

در حالی که تتر موفق شد دوباره به سرعت با دلار برابر شود، اما بسیاری از سرمایه گذاران تتر را کنار گذاشتند و به سمت رقیب اصلی آن، یعنی USDC رفتند. پس از سنجشِ بیشتر، مشخص شد برخلافِ تتر که ارزش بازارش در حال سقوط است، استیبل کوینِ شاخص مجموعه سِرکل (Circle) همچنان مسیر صعودی خود را دنبال می‌کند.

ارزش بازار USDC پس از رشد در هفته اول مارس، در اواسط ماه مه، دوباره روند افزایشی به خود گرفت. همان‌طورکه قبلاً گزارش شد، USDC تبدیل به استیبل کوینِ منتخب در بلاکچین اتریوم شد.

در همان زمان، قیمت استیبل کوین بایننس Binance USD (BUSD) نیز به طور جزئی افزایش یافت. با سقوط TerraUSD، سه استیبل کوین بزرگ تتر، USDC و BUSD توانسته‌اند جایگاه خود را در جدول برترین‌ها حفظ کنند.

کاهش ارزش بازار تتر چند روز پس از رد شایعات مبنی بر این که این استیبل کوین عمدتاً توسط اوراق تجاری چین و آسیا پشتیبانی می‌شود، صورت می‌گیرد. با توجه به رویدادهای اخیری که بر پلتفرم وام‌دهی کریپتو تأثیر گذاشته است، سلسیوس (Celsius)، شرکت تتر اظهار داشت:

موقعیت سلسیوس (Celsius) بدون ضرر به تتر (Tether) لیکوئید شده است. فعالیت وام دهی تتر با سلسیوس (مانند هر وام گیرنده دیگری) همیشه بیش از حد وثیقه (overcollateralized) بوده است. در حال حاضر، تتر‌ به غیر از سرمایه گذاری کوچکی که از سهامش در این شرکت انجام شده است، هیچ ارتباطی با سلسیوس ندارد. تتر از شایعات دیگری که منتشر می‌شود، مبنی بر وام دهی به شرکت Three Arrows Capital، آگاه است که این هم کاملاً غیر واقعی است.

به طور جداگانه، پائولو آردوینو (Paolo Ardoino)، مدیر ارشد فناوری تتر، یک حمله علیه سرورهای شرکت را تشریح کرد، اما اطمینان داد که این حمله ناموفق بوده است.

اقتصاد استیبل کوین

در حالی که سایر توکن‌های وابسته به دلار (dollar-pegged tokens) ممکن است سهم تتر را نصیب خود کنند، برای اولین بار در تاریخ، کل عرضه مجموع استیبل کوین‌ها‌ در سه ماهه دوم سال 2022 (به استثنای UST) به شدت کاهش یافته است. لوکاس نوزی (Lucas Nuzzi)، رئیس بخش تحقیق و توسعه کوین متریکس (CoinMetrics) اعلام کرد که بازخریدهای این استیبل کوین به دلیل لیکوئیدیتی کوتاه مدت و نگرانی در مورد ورشکستگی، به شدت افزایش یافته است.

از میان تمام ناشران متمرکز استیبل کوین‌ها، تتر شاهد بیشترین بازخریدها بود و تقریباً 7 میلیارد از عرضه در گردش آن در ماه گذشته کاهش یافت، زیرا سرمایه گذاران تلاش کردند از بازار خارج شوند تا از آسیب بیشتر جلوگیری کنند.

با این وجود، کاهش سریع قیمت دارایی‌های رمزنگاری‌شده‌ غیراستیبل کوین به این معنی است که استیبل کوین‌ها از نظر ارزش بازار و عرضه، افزایش یافته‌اند. داده‌های اخیر نشان می‌دهد که چهار دارایی دیجیتالی از این نوع در بین 10 ارز دیجیتال برتر وجود دارد و پنجمین مورد نیز نزدیک به اضافه شدن است.

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش تتر  صرافی ارز دیجیتال همتاپی

امتیازی داده نشده است
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره
منبع: cryptopotato.com
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *