با هشت راهکار، خود را برای سوپرسایکل بعدی ارزهای دیجیتال آماده کنید

با هشت راهکار هوشمندانه، خود را برای سوپرسایکل بعدی ارزهای دیجیتال آماده کنید | همتاپی

در اوایل سال میلادی بازار ارزهای دیجیتال شاهد افزایش قیمت‌های نجومی بود؛ اما طولی نکشید که توییت‌های ایلان ماسک موجب بحرانی ‌شدن شرایط بازار و ترکیدن حباب‌های قیمتی گشت. به عقیده بسیاری از تحلیلگران، این کار ایلان ماسک صرفا به عنوان یک سرگرمی از سوی او انجام شده است. با این حال، بازار ارزهای دیجیتال توسط اربابانش یعنی بیت کوین و اتریوم، به آرامی در حال بازسازی می‌باشد. به طوری که یک کف‌سازی خوب در قیمت و همچنین پیوستن کاربران جدید به هر دو شبکه در حال شکل‌گیری است.

اگر تأثیرات شبکه‌ای هر دو رمزارز یاد شده همانطور که داده‌های عمومی نشان می‌دهند ادامه یابد، احتمال ایجاد قریب الوقوع یک چرخه جدید وجود دارد. بازی‌های NFT به تغییر الگوها در صنعتی کمک می‌کند که تصور می‌شد سال‌ها از تأثیرات بلاکچین فاصله دارد. بلاکچین در حال حاضر در حال تغییر شکل حوزه‌های مالی، رسانه‌های اجتماعی/اخبار و مجموعه‌ها می‌باشد.

خرید و فروش بیت کوین

برای خرید و فروش بیت کوین همین حالا اقدام کنید.

می خواهم بیت کوین بخرم

به طور مثال اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) در حال حاضر پرطرفدارترین پروژه بازی بلاکچین است. این پروژه شبیه به بازی پوکمون (Pokemon)، اما با قابلیت‌های بیشتر می‌باشد. به گونه‌ای که با بهره‌گیری از ظرفیت‌های اقتصادی موجود در صنعت ارزهای دیجیتال برای بازیکنان درآمدزایی می‌کند.

این تغییرات بالقوه خیلی‌ها را به یاد سال 1996 میلادی می‌اندازد؛ درست قبل از اینکه اینترنت همه چیز را تغییر دهد و دستگاه‌های فکس و … همگی به دست فراموشی سپرده شوند.  

با توجه به اینکه تورم در بسیاری از کشورها بسیار فراتر از دو درصد رفته است، سرمایه گذاری‌های جایگزین برای حفظ قدرت خرید و محافظت از ارزش پول جهت کسب درآمد ضروری است. بیت کوین و اتریوم جزو همین سرمایه گذاری‌های نوین و هوشمندانه هستند که افراد عادی، صندوق‌های تامینی، صندوق‌های بازنشستگی و حتی مشاغل بزرگ می‌توانند روی آن حساب ویژه‌ای باز کنند.

در ادامه نحوه آمادگی برای سوپرسایکل (Supersycle) بعدی ارزهای دیجیتال به رهبری بیت کوین و اتریوم آورده شده است.


برای درک آینده باید ابتدا تاریخ را مطالعه کنید


تاریخچه قیمت بیت کوین و اتریوم را مطالعه کنید تا بدانید بازار به کدام سمت می‌رود. اولین کتابی که باید حتما در این باره بخوانید، استاندارد بیت کوین (Bitcoin standard) است. این کتاب بسیاری از مفاهیم کلیدی مورد نیاز برای سوپرسایکل‌های بعدی (چرخه‌های طولانی مدت که در آن افزایش صعودی قیمت بازار باعث افزایش بیشتر قیمت آن می‌شود) را توضیح می‌دهد.

متاسفانه بسیاری از منتقدان ارزهای دیجیتال هنوز نمی‌دانند در مورد چه چیزی صحبت می‌کنند، زیرا اصلا ماهیت و هدف بیت کوین را درک نکرده‌اند.

بیت کوین پس از رکود اقتصادی سال 2008 به عنوان راه حلی برای کنترل نقدینگی بازار و همچنین جلوگیری از چاپ پول‌های بدون پشتوانه توسط دولت‌ها، ایجاد شد. اسناد و مدارک زیادی وجود دارند که نشان می‌دهد دولت‌ها اقدام به چاپ پول‌های بی‌شمار کرده و آن‌ها را در بازار سهام سرمایه گذاری کردند و قیمت‌ها را به بالاترین حد رساند (برای اثبات این ادعا، قیمت‌های فعلی بازار سهام را ببینید که هیچکدام ارزش واقعی خود را ندارند و همگی حباب هستند).

اتریوم نیز برای تبدیل بلاکچین به یک لایه غیر متمرکز ایجاد شده است، که اعتماد را در جامعه تقویت می‌کند. در ابتدا این امر از طریق قراردادهای هوشمند صورت می‌گرفت. اکنون اتریوم صدها کاربرد دارد و جایگزین بخش زیادی از اینترنت، از جمله اینترنت ابری شده است.

چرا اتریوم دنبال بازگرداندن دموکراسی به اینترنت است؟

شرکت‌های بزرگ فناوری که در دو دهه اخیر بر رشد اینترنت تسلط داشتند، اکنون بسیار حریص شده‌اند. آن‌ها بارها از داده‌ها و اطلاعات شخصی ما برای دستاوردهای خود سوء استفاده کرده‌اند. به عبارتی کاربران دیگر مالک اینترنت نیستند. در واقع هر نرم‌افزاری که در بازار رونمایی می‌شود، تنها یک هدف را دنبال می‌کند، فروش اطلاعات کاربران برای تبلیغات و استفاده‌ آن‌ها توسط دولت‌ها و نهادهای نظارتی.

اتریوم یک لایه اعتماد دموکراتیک و غیرمتمرکز را فراهم می‌کند که در آن برای انجام هر کاری باید رای‌گیری کرد و به اجماع رسید. هر بلاکچین قوانین خاص خود را دارد. شما می‌توانید بر اساس نیازها و اعتقادات خود از هر یک از آن‌ها استفاده کنید.

این در حالی است که با بیگ تک (Big Tech) نمی‌توانید برای حقوق خود رای دهید؛ زیرا آن‌ها به شما اجازه نمی‌دهند داده‌های خود را خصوصی نگه دارید. آن‌ها سرنوشت شما را مطابق با اهداف و سلایق خود تعیین می‌کنند، که در این شرایط امکان رای‌دهی نیز هرگز وجود ندارد.

اما، اتریوم قرار است دموکراسی را به اینترنت بازگرداند.


نگاهی عمیق و تیزبینانه به پروژه‌های کوچکتر دنیای ارزهای دیجیتال


بیت کوین و اتریوم رهبری سوپرسایکل بعدی را بر عهده خواهند داشت. اما چرا و چگونه؟

 •  آن‌ها بیشترین میزان استفاده را دارند.
 • بیشترین تعداد کاربر را جذب می‌کنند.
 • بالاترین قیمت را دارند و توسط غول‌های معتبری مانند پی‌پل (PayPal) و ویزا (Visa) پذیرفته می‌شوند.

بیت کوین و اتریوم هیچگاه به تنهایی شاهد موفقیت نبوده‌اند؛ آن‌ها بسیار سخاوتمندانه عمل کرده و مانند موجی عظیم تمام قایق‌ها را با خود بلند می‌کنند. به عبارتی ساده‌تر، هر گاه بیت کوین و اتریوم رشد کنند، موجب افزایش قیمت سایر ارزهای دیجیتال نیز می‌شوند. در حقیقت، بر اساس آخرین سوپرسایکل گذشته، پروژه‌های کوچکتر حتی ممکن است از بیت کوین و اتریوم بهتر عمل کنند. مشکل، میزان ریسک معامله‌گران است.

خرید و فروش بیت کوین 

کاری که اکثر معامله‌گران باهوش انجام می‌دهند، سرمایه گذاری‌های کوچک در پروژه‌های کوچکتر است. معیارهای آن‌ها نیز به شرح زیر است:

 • این پروژه چه مشکلی را حل می‌کند؟
 • چه کسانی در تیم توسعه‌دهنده آن هستند؟
 • چه سرمایه گذارانی در پروژه حاضر هستند؟
 • تا حالا چند دنبال‌کننده یا مشتری داشته‌اند؟
 • آیا فناوری آن‌ها قابلیت اجرا را دارد؟
 • مشتریان آن‌ها درباره پروژه چه می‌گویند؟
 • آیا می‌توان به راحتی آن‌ها را با یک پروژه بهتر، سریعتر و جذاب‌تر مقایسه یا جایگزین کرد؟
 • آیا پلتفرم‌های معروف نظیر صرافی بایننس، کوین بیس و … آن‌ها را در فهرست معاملات روزانه خود قرار داده‌اند؟ یا فقط صرفا پلتفرم‌هایی مبهم هستند؟

در آخرین سوپرسایکل، بسیاری از پروژه‌های کوچکتر بین 10 تا 100 برابر رشد قیمت داشتند. تنوع‌بخشی، مدیریت ریسک و سرمایه گذاری‌های کوچک برای استفاده از این روش، کلیدی محسوب می‌شوند. اما اگر قبلاً در بیت کوین و اتریوم سرمایه گذاری نکرده‌اید، ممکن است بخواهید قبل از بررسی پروژه‌های پرریسک که شانس موفقیت کمتری دارند، ابتدا به آن‌ها نگاه کنید.


مقداری پول نقد ذخیره کنید


پول نقد به خودی خود نمی‌تواند موفقیت را به شما تضمین دهد، اما به شما کمک می‌کند تا در پروژه‌های کوچک اما پتانسیل‌دار، در قیمت‌های پایین سرمایه گذاری کنید.

در مقایسه با قیمت‌های چند ماه پیش هنوز هم بسیاری از معاملات ارزهای دیجیتال اصلی نظیر بیت کوین، اتریوم، بایننس کوین، کاردانو و … زیر قیمت انجام می‌شوند. با این حال، اگر کمی باهوش باشید، با ذخیره پول می‌توانید خود را برای سوپرسایکل بعدی بازار آماده کنید. در غیر این صورت، شما همان کاری را انجام می‌دهید که بسیاری از سرمایه گذاران انجام می‌دهند: قرض گرفتن پول برای خرید بیت کوین و اتریوم.

طبیعی است که سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال خطراتی را به دنبال دارد. وام گرفتن برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال مانند انداختن اسکناس 100 دلاری روی میز قمار و رفتن است. گرفتن وام به این معناست که پولی را که ندارید، خرج کنید. اگر افت ناگهانی قیمت‌ها دوباره اتفاق بیافتد؛ به دلیل اینکه ایلان ماسک و سایر نهنگ‌های بازار قطعا قیمت را دستکاری خواهند کرد، در این شرایط ممکن است شما مجبور به پرداخت وام از جیب شوید.

بنابراین، همیشه سعی کنید از معاملات اهرمی که نوعی بدهی است، دور بمانید و برای سرمایه گذاری از پس‌انداز خود استفاده کنید.


تصمیم بگیرید که چه ریسک‌هایی را می‌خواهید انجام دهید


برخی از سرمایه گذاران راحت‌تر از دیگران ریسک می‌کنند. به عنوان مثال، هنگامی که بیت کوین و اتریوم چندین بار ریزش‌های 50 درصدی را تجربه کردند، سرمایه گذاران ریسک‌پذیرتر، هیچ استرسی به خود راه نداند. دلیلش این است که تحمل ریسک آن‌ها با بازار ارزهای دیجیتال سازگار شده است. شما نمی‌توانید در سرمایه گذاری‌هایی نظیر بیت کوین و اتریوم 200٪ سود سالیانه را بدون نوسان زیاد به دست آورید.

به عقیده تحلیلگران، نوسان برابر با رشد است.

اما، تحمل ریسک خیلی از سرمایه گذاران بویژه معامله‌گران خرد هنوز از بسیاری دیگر کمتر است. این در حالی است که برخی افراد تمام پول خود را بدون هیچ دغدغه‌ای روی ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کرده‌اند. اما، فراموش نکنید که چنین کاری بسیار اشتباه است و باید برای سرمایه گذاری خود اصولی را در پیش بگیرید.

بنابراین، برای بهره‌مند شدن از سوپرسایکل بعدی بازار ارزهای دیجیتال، باید تصمیم بگیرید که چه ریسک‌هایی را می‌خواهید انجام دهید. در اینجا چند سوال وجود دارد که شما را راهنمایی می‌کند:

 • چقدر می‌توان بدون اینکه کل دارایی‌هایمان به خطر بیفتد سرمایه گذاری کرد؟
 • در صورت وقوع یک رویداد ناگهانی و کاهش قیمت‌ها، چگونه برای خود حد ضرر تعیین کنیم؟
 • دارایی‌های خود را در چند کیف پول ارز دیجیتال تقسیم کنم؟

قوانین سفت و سختی در مورد ریسک داشته باشید. هر کاری می‌کنید‌، هرگز تمام دارایی‌های خود را روی ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری نکنید، در غیر این صورت، شما از یک سرمایه گذار آموزش‌دیده، به یک قمارباز بی‌تدبیر تبدیل می‌شوید.


تحقیق در مورد روند قیمت ارزهای دیجیتال در آینده


رائول پال (Raoul Pal)، بانکدار سرمایه گذاری سابق گلدمن ساکس، معتقد است توکن‌های عمومی، روند بعدی بلاکچین را رقم خواهند زد. این جایی است که شرکت‌ها ارزهای مخصوص خود را عرضه خواهند کرد. پروژه ارز دیجیتال فیسبوک به نام Diem، مثالی برای آن است. 

سپس روندهایی مانند مدل کسب و کار تجمیعی (aggregator) وجود دارند. این مدل شامل جمع‌آوری موسیقی‌های محبوب توسط اسپاتیفای (Spotify)، فیلم‌های ضبط شده توسط کاربران در یوتیوب (Youtube)، دابسمش و کلیپ‌های جذاب در تیک تاک (TikTok) و … می‌شود. به طوری که بجای دلار و کارت‌های بانکی، خیلی راحت با ارزهای دیجیتال می‌توان اقدام به ارائه خدمات کرد.

اولین مدل کسب و کار تجمیعی بلاکچینی در حوزه بازی‌ها ایجاد شد. شرکت Yield Games Guild (YGG) برای تحقق این امر به دنبال جمع‌آوری بازی‌های NFT در کنار هم است.

سپس روند رسانه‌های اجتماعی غیر متمرکز وجود دارد. در حال حاضر ما هنوز عمدتا از بسترهای سنتی مانند فیسبوک و اینستاگرام برای ارتباط با دوستان خود استفاده می‌کنیم که در آینده قطعا شاهد فضای بلاکچین در این عرصه خواهیم بود.


رسانه‌های خبری خود را عاقلانه انتخاب کنید


بسیاری از کانال‌های خبری که در مورد بیت کوین و اتریوم صحبت می‌کنند ممکن است مغرضانه باشند.

چرا؟ زیرا آن‌ها به دنبال افزایش و کاهش قیمت برای حمایت از سرمایه گذاری‌های خود هستند. ما حتی کانال‌های خبری خاصی را مشاهده می‌کنیم که به ازای ارائه سیگنال، پول دریافت می‌کنند. این رفتار سال‌هاست که در وال استریت وجود دارد و اکنون به ارزهای دیجیتال نیز سرایت کرده است.

کانال Ivan On Tech یا شخصیت‌های توییتری مانند دوقلوهای وینکلواس (Winklevoss Twins) و مایکل سیلور (Michael Saylor) و همچنین کانال BitBoy Crypto در یوتیوب، منابع مناسبی به نظر می‌رسند.

بنابراین، گزینه‌ها را به دقت بررسی کرده و منابع خبری موثق خود را انتخاب کنید. مراقب تیترهای فریبنده باشید. به صاحبان کانال‌های خبری نگاه کنید تا ببینید آیا آن‌ها تعصب پنهانی روی ارزهای مورد حمایت خود دارند یا خیر؟


جسارت شرکت در یک دوره آموزشی ارزهای دیجیتال را داشته باشید


بلاکچین و ارزهای دیجیتال مفاهیم پیچیده زیادی را برای شما به ارمغان می‌آورند، مفاهیمی چون ییلد فارمینگ (yield farming)، استیکینگ (Staking)، اتریوم 2.0، الگوریتم اثبات کار (Proof of Work) و … . صنعت کریپتو، صنعتی نوپا و پیچیده است، به همین سبب باید مفاهیم آن را آموخت. شرکت در دوره‌های آموزش ارز دیجیتال و اینترنت نسل سوم (Web 3.0) برای این است که از فرصت‌هایی که در موج بعدی اینترنت ایجاد می‌شود، استفاده کنید.


شرکت در فرصت‌های شغلی اینترنت نسل سوم


بسیاری از مردم نمی‌دانند که چگونه می‌توان از ظرفیت‌های اینترنت نسل سوم استفاده کرد. به عنوان مثال، پلتفرم مورالیس (Moralis) افراد زیادی را برای ساختن آینده فناوری استخدام می‌کند. پلتفرم شغلی Pomp Crypto مکان دیگری است که می‌توانید مشاغل اینترنت نسل سوم را پیدا کنید.

شرکت در فرصت‌های شغلی اینترنت نسل سوم به شما اجازه می‌دهد تا از مزیت اقتصادی موجود در آن نهایت بهره را ببرید. اما، کسانی که همچنان می‌گویند ارزهای دیجیتال کلاهبرداری هستند، در واقع لگد به بخت خود می‌زنند؛ نمونه تاریخی این افراد، منتقدان جریان الکتریسیسته و یا پدربزرگ‌هایی بودند که حاضر نشدند به جای فکس، از ایمیل استفاده کنند.


سخن پایانی


حفظ مالکیت معنوی داده‌های کاربران، داشتن حق رای در فناوری مورد استفاده ما، آزادی بیان و رونق مشاغل از راه دور، همه مشکلاتی هستند که برای پیشرفت جامعه باید حل شوند.

انقلاب اینترنت نسل سوم به رهبری بیت کوین و اتریوم در حال شکل‌گیری است. بر اساس تحقیقات خود و تحمل ریسک و انجام چند سرمایه‌ گذاری کوچک در حوزه بلاکچین، خود را برای سوپرسایکل بعدی آماده کنید.

اگر هیچ ایده‌ای در مورد بلاکچین ندارید، با گزینه‌های امن‌تر شروع کنید: بیت کوین و اتریوم. تاریخ نشان می‌دهد که در این صورت شما در جهت درست این انقلاب خواهید بود.

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش بیت کوین صرافی ارز دیجیتال همتاپی

امتیازی داده نشده است
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره
منبع: timdenning.com
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *