ICO (عرضه اولیه کوین) چیست؟ چگونگی پایه‌گذاری پروژه ICO

ICO (عرضه اولیه کوین) چیست؟ چگونگی پایه‌گذاری پروژه ICO | همتاپی

اگر شما الان خود را سرزنش می‌کنید که چرا از همان اوایل در کوین‌های پر مخاطب سرمایه‌گذاری نکرده‌اید شاید بخواهید که سرمایه‌گذاری در کوین‌های جدید (ICO) را در نظر بگیرید. گرچه باید به این توجه کنید که در بهترین شرایط این کوین‌ها به شدت پرریسک هستند و احتمال این وجود دارد که کلاهبرداری باشند.


 ICO چیست؟


تصور کنید که شما یک استارت آپ در سیلیکون ولی (Silicon Vally) هستید و ایده‌‌ فوق‌العاده‌ای راجع به تاسیس یک سیستم جدید ارز‌ دیجیتال دارید. مثلا شما می‌خواهید برای والدین و پرستارهای بچه سیستم پرداخت را ساده‌تر کنید تا این پرداختی‌ها به شکل دیجیتال و رمز‌گذاری شده باشند. چه ایده‌ی فوق‌العاده‌ای، بیاید اسم این کوین را BabyCoin بگذاریم. اما مشکل این است که شما نیاز دارید مردم به شما پول بدهند تا بتوانید واقعا ارز‌تان را بسازید. شما می‌توانید به بانک بروید و یا سعی کنید سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر را وادار به سرمایه‌ گذاری در کوین‌تان کنید. اما اگر بتوانید بدون از دست دادن مالکیت شرکت‌تان سرمایه جمع کنید خیلی بهتر است؟ این جا است که ICO وارد می‌شود.

خرید و فروش بیت کوین

برای خرید و فروش بیت کوین همین حالا اقدام کنید.

می خواهم بیت کوین بخرم

می‌توانید وارد ICO شوید. شما باید مستنداتی دقیق از اینکه کوین‌تان چطور کار می‌کند تهیه کنید (به این مستندات عموما وایت پیپر (White paper) گفته می‌شود)، پس باید یک وب‌سایت با ظاهر مناسب درست کنید، توضیح دهید که چرا این ارز ایده‌ای فوق‌العاده است و چه استفاده‌های متعددی دارد. سپس باید از مردم بخواهید که به شما پول بدهند (عموما اتریوم یا بیت کوین، اما شما می‌توانید از ارزهای رسمی نیز استفاده کنید) و به ازای این پول شما به آن‌ها BabyCoin می‌دهید. آن‌ها هم امیدوار خواهند بود که از BabyCoin زیاد استفاده شود و در گردش قرار بگیرد و این امر ارزش این ارز را بالا  ببرد. 

حتما به یاد داشته باشیم که ICO برخلاف IPO (عرضه اولیه عمومی) نتیجه‌اش بدست آوردن مالکیت بخشی از این شرکت نیست، بلکه در ICO شما قمار می‌کنید که ارز بی‌ارزشی که دارید برای آن پول پرداخت می‌کنید،‌ در آینده ارزش بیشتری پیدا کند و برایتان پول‌ساز شود.


چه کسی می‌تواند یک کوین جدید پایه‌گذاری کند؟


تقریبا همه! در حال حاضر قوانین خیلی کمی برای ICO در آمریکا وجود دارد و این بدان معنی است که تا وقتی شما تکنولوژی لازم را دارید می‌توانید تلاش خودتان را بکنید و با این کار برای ارزتان سرمایه جمع کنید. امروزه بازار ارز‌دیجیتال بیشتر شبیه به غرب وحشی است. مقدار زیادی طلا در تپه‌ها وجود دارد و به نسبت قوانین کمی هم برای این طلاها وجود دارند. این موضوع هم می‌تواند به سود و هم به ضرر شما باشد. در بین تمام زمینه‌های سرمایه‌ گذاری ICO راحت‌ترین بستر برای راه‌اندازی یک کلاهبرداری است؛ زیرا هیچ قانونی مانع افراد برای قانع کردن شما و اینکه که این ایده‌ای فوق‌العاده است و بعد با پول شما فرار کند را نمی‌گیرد.

پس اگر شما می‌خواهید در ICO جدیدی که همکارتان راجع به آن صحبت می‌کنند سرمایه‌ گذاری کنید، قبل از اقدام حتما تحقیق کنید. اولین کاری که باید بکنید این است که مطمئن شوید افرادی که این ICO را پایه‌گذاری کرده‌اند واقعی و قابل اعتماد هستند. در عصر اینترنت پیدا کردن یک عکس تقلبی و درست کردن یک وب‌سایت قابل قبول از آب خوردن هم راحت‌تر است. پس انجام تحقیقات بیشتر از هر چیزی اهمیت دارد. یکی از چیزهایی که باید به آن توجه کنید تجربیات گذشته پایه‌گذاران این کوین در زمینه ارز‌دیجیتال و بلاک‌چین است. اگر به نظر می‌آید که هیچ‌کدام از آن‌ها تجربیات مرتبطی نداشتند که بشود آن را تایید کرد، این نشانه بدی خواهد بود.


چگونه ICO خودم را پایه‌گذاری کنم؟


مهم‌ترین کار قبل از شروع این است که مطمئن شوید خودتان و یا شرکا‌یتان در زمینه‌ی ارز‌های دیجیتال و بلاک‌چین کار کرده‌اید و از آن سر در می‌آورید. حتی اگر همه بتوانند یک ICO پایه‌گذاری کنند، این بدان معنی نیست که همه باید این کار را انجام دهند. شما باید در لحظه قابلیت پاسخگویی به تک تک جزئیات مربوط به ICO‌تان را داشته باشید. 

در ابتدا باید از خودتان بپرسید که آیا کسب و کارتان واقعا از وجود یک ICO سود خواهد برد؟ قطعا بعد از خواندن این مقاله باید با کسی راجع به ایده‌تان مشورت کنید تا او نیز راجع به احتمال موفقیت ایده‌ شما نظر بدهد. اگر ایده‌ی خوبی نبود شاید بهتر است که به دنبال راه‌های مطمئن‌تری برای سرمایه‌ گذاری بگردید.

اگر مطمئن شدید که می‌خواهید کار را ادامه دهید، باید یک وایت پیپر تنظیم کنید و به طور دقیق آن چیزی که ارزتان ارائه می‌کند و اینکه کوین شما چه چیزی را ارائه خواهد داد که یا تا به حال نبوده است و یا اینکه شما چطور با ایده‌تان بهتر از قبل اجرا خواهید کرد. این مستندات باید بسیار دقیق و با جزئیات باشند. مثل وایت پیپر اتریوم که یکی از موفق‌ترین ICO ها تا به امروز بوده است.

مثل هر کسب و کار دیگری شما باید سریعا مخاطب را جذب کنید که در این مورد جذب مخاطب در هنگام خواندن صفحه اول وایت پیپر است. در وایت پیپر اتریوم در صفحه اول چیستی بلاک‌چین،‌ جزییات اینکه چگونه می‌خواهند نسخه‌ای بهتر از چیزی که ساتوشی ناکاموتو ساخته است را تولید کنند، توضیح داده شده است. همه‌ی این‌ها در صفحه اول نوشته شده است! حالا آیا تمام وایت پیپرها نیاز به تاریخچه‌ای مشروح از بلاک‌چین‌ها و قصه‌ی مردی که ۱۰۰۰۰ بیت‌کوین برای یک پیتزا پرداخت را نیاز دارند؟ احتمالا نه. اما آن‌ها باید برای کسانی که هیچ دانشی در این حوزه ندارند قابل فهم باشند.


چگونه ICO خود را تبلیغ کنید


حالا که شما وایت پیپر خودتان را تنظیم کردید. باید تبلیغات را شروع کنید. دو هدف را باید دنبال کنید،‌ آدم‌هایی که درباره ارز دیجیتال و ICO و همچنین نحوه عملکرد آنها می‌دانند و از طرف دیگر افرادی که هیچ ایده‌ای درباره این موضوعات ندارند. شما باید افرادی که علاقه به سرمایه‌ گذاری در کوین‌تان دارند را شناسایی کنید تا اگر دوست داشتن در کوین شما هم سرمایه‌گذای کنند. مثلا درباره BabyCoin شما می‌توانید به یک سری مادرهای بلاگر معروف بگویید که محتوایی راجع به اینکه چرا BabyCoin بزرگ‌ترین نوآوری در زمینه‌ی پرستاری کودک است تولید کنند. فقط مطمئن باشید که آنها راجع به سرمایه‌ گذاری در کوین‌های شما حرف می‌زنند و تنها برای شما تبلیغ می‌کنند. SEC هشداری به سرمایه‌ گذاران داد و اعلام کرد که تبلیغ ICO ها توسط سلبریتی‌ها در فضای مجازی غیرقانونی است، مگر اینکه سلبریتی‌ها واضح بیان کنند که در مقابل این تبلیغات پولی را دریافت کرده‌اند.

به علاوه، شما باید برنامه‌نویس‌ها و شرکا‌یتان را آماده کنید تا در فضاهای مجازی مثل ردیت و توییتر به سوالات مردم پاسخ دهند. همچنین می‌توانید که ICO تان را در پایگاه‌های اطلاعاتی که ICO های با کیفیت خوانده می‌شوند ثبت کنید. با این روش می‌توانید اعضای جامعه ارز‌ دیجیتال را راجع به ارز خودتان هیجان‌زده کنید و امیدوار باشید که به آرامی اسم کوین‌تان در اینترنت بپیچد.

در نتیجه، حالا افراد مختلف راجع به BabyCoin می‌دانند و عده‌ای درباره آنها هیجان‌زده‌اند. حالا تنها کاری که باید انجام دهید قیمت‌گذاری کوین‌ها و پخش آن‌ها است. شما می‌توانید یک نسخه‌ی آزمایشی هم داشته باشید تا کارتان را ثابت کند. وبسایت و صرافی‌تان را راه بیندازید و موفق باشید.


قضیه سلبریتی‌ها و ICO چیست؟


اگر فهمیدید که بازیگر موردعلاقه‌تان مثل Jamie Fox و Ghostface Killah مخاطبانشان را به سرمایه‌ گذاری در یک ICO جدید تشویق می‌کند، احتمالا شما هم تصمیم می‌گیرید که نگاه دقیق‌تری به موضوع بیندازید.

زمانی قهرمانان بوکس به نام Floyd Mayweather و DJ Khaled تبلیغ Centra Tech را می‌کردند. این شرکت یک ICO بود که تا اواخر ۲۰۱۷، ۳۰ میلیون دلار سرمایه جمع کرد اما نهایتا در دادگاه به عنوان یک کلاهبردار شناخته شد و این دو سلبریتی مجبور شدند با قوانین آمریکا دست و پنجه نرم کنند. در نهایت در اوت سال ۲۰۲۰، سه مدیرعامل Centra Tech در دادگاه به کلاهبرداری ICO محکوم شدند.


از کجا باید ICO های خوب را تشخیص داد؟


حتما قبل از سرمایه‌ گذاری تحقیقات کاملی انجام دهید. به دلیل اینکه ICO ها تقریبا هیچ قانونی ندارند، باید بسیار محتاط‌‌‌تر از زمانی باشید که در IPO سرمایه‌ گذاری می‌کنید. در ابتدا وایت پیپر آن را حتما بخوانید. راجع به اعضای تیم تحقیق کنید و مطمئن شوید که آنها در زمینه‌ی ارز‌های دیجیتال تجربه دارند.

شما می‌توانید از وبسایت‌های مطمئنی مثل Coinschedule.com استفاده کنید. این وبسایت تنها ICO های مورد اعتماد و هیجان‌انگیز آمده است. با اینکه نباید کاملا به این سایت‌هایی که برایتان لیست تهیه می‌کنند، اعتماد کنید اما این سایت‌ها می‌توانند به شدت کاربردی باشند.


آیا قرار است برای ICO ها قانون وضع شود؟


در دسامبر ۲۰۱۷ SEC توکن‌ها ICO را به عنوان اوراق بهادار شناسایی کرد. رئیس هیئت مدیره SEC، جی کلایتون (Jay Clayton) گفت:

یک توکن دارای قرارداد سرمایه‌ گذاری است پس براساس قوانین فدرال ما یک اوراق بهادار محسوب می‌شود. مخصوصا اینکه ما به این نتیجه رسیدیم که توکن‌های مورد‌نظر سرمایه‌ گذاری در یک پروژه هستند با انتظاراتی منطقی برای سود در نتیجه تلاش مدیرعاملان و اقدامات مدیریتی

این به معنی است که SEC دارد آماده می‌شود تا برای سرمایه‌ گذارانی که از نظر آن‌ها کلاهبرداری هستند قوانین بگذارد. اولین بار این کار در ۱۱ دسامبر ۲۰۱۷ انجام شد. وقتی SEC یک شرکت کالیفرنیایی مربوط به سفارش غذا با نام Munchee را متوقف کرد. این شرکت در حال تلاش بود که ارز‌ دیجیتالی درست کند که در اپ برای سفارش غذا از آن استفاده شود. این اولین باری بود که SEC یک ICO را بخاطر اوراق بهادار ثبت نشده متوقف کرد. آیا این به معنی شروع قانون گذاری است؟ خواهیم دید.


حرف آخر


در نهایت ICO ها روش‌های بسیار جدیدی برای جمع کردن سرمایه هستند و همه در تلاش هستند که بدون خرابکاری به روش‌های جدید خو بگیرند. اگر شما فکر می‌کنید می‌توانید از طریق سرمایه‌گذاری در یک ICO موفقیت مالی زیادی به دست آورید، مطمئن شوید که قبل از سرمایه‌گذاری تحقیقات کاملی انجام داده‌اید. ارزدیجیتال یعنی ریسک‌های بالا و پرخطر و سودهای کلان، ICO ها هم مثل تمام ارزهای دیجیتال هستند.

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال ریسک بالایی دارد و این مقاله پیشنهاد نمی‌کند که شما در ارزهای دیجیتال یا ICO ها سرمایه‌گذاری کنید. از آن جایی که شرایط هر فرد متفاوت است بهتر است با یک مشاور مالی مشورت کنید.

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش بیت کوین صرافی ارز دیجیتال همتاپی

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. درست گفتید من هر برخلاف خیلیا که خونه و مشین فروختن و اومد ارز دیجیتال خرید کردن و واقعا هم بعضیاشون سود هم کردن. کاری ندارم… ولی همیشه به همه گفتم اگر پول کنار گذاشته دارید بیاین سرمایه گذاری کنید و با احتیاط معامله کنید