آیا انتشار شاخص قیمت مصرف کننده باعث افزایش قیمت بیت کوین می‌شود؟

پیش بینی می‌شود که انتشار شاخص قیمت مصرف کننده در تاریخ 12 ژانویه (22 دی)، باعث تقویت گمانه زنی‌‌های مربوط به احتمال کاهش تورم شود. در این صورت فرصت مناسبی برای رشد دارایی‌های ریسک پذیرتر مانند قیمت بیت کوین فراهم می‌شود.

با آغاز سال میلادی جدید، بازار ارز های دیجیتال و همینطور بازار سهام ایالات متحده، رشد ملایمی را تجربه کرده‌اند. اما قدرت این روند در روز پنجشنبه و پس از انتشار گزارش مورد انتظار مربوط به شاخص قیمت مصرف کننده (CPI)، مورد آزمایش قرار خواهد گرفت. این شاخص می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای در گزارش فدرال رزرو، مبنی بر میزان افزایش نرخ بهره داشته باشد. 

 شاخص قیمت‌ مصرف کننده 6.5 درصد پیش بینی می‌شود

به اعتقاد کارشناسان برتر این صنعت، شاخص قیمت مصرف کننده در ماه دسامبر، میزان تورم سالانه را چیزی در حدود 6.5 تا 6.6 درصد نشان خواهد داد که کمتر از نرخ 7.1 درصدی ماه قبل است. سرمایه گذارانی که در تلاش برای پیش بینی تحرکات آینده بازار ارزهای دیجیتال هستند، این داده‌ها را به عنوان نشانه‌هایی مهم در نظر می‌گیرند. خانم جنی هرینگتون (Jenny Harrington)، مدیر اجرایی شرکت Gilman Hill، طی یک مصاحبه تلویزیونی با شبکه CNBC، نرخ CPI را 6.5 درصد پیش بینی کرد که به عقیده او، با توجه به شرایط کلی بازار، عددی منطقی به نظر می‌رسد.

او در ادامه صحبت‌هایش گفت:

به نظر نمی‌رسد این داده‌ها به عنوان جرقه‌ای برای رشد بازار عمل کند.

او همچنین معتقد است که در حال حاضر، درآمد‌ها چندان مناسب نخواهد بود، اما ایجاد یک کف معتبر در بازار را، مهم‌ترین تاثیر مربوط به نرخ 6.6 درصدی می‌داند. فعالان بازار می‌توانند چنین برداشتی داشته باشند که ممکن است شاهد رشد یا کاهش بیشتر در روند بازار نباشیم و صرفاً وضعیت متعادلی بر بازار حاکم شود.

شروع سال 2023، جان تازه‌ای به بازار بخشید، به طوری که در تاریخ 11 ژانویه (21 دی) شاهد رشد خیلی سریع و امیدوار کننده قیمت بیت کوین تا 17,500 دلار بودیم. با این حال، بررسی واکنش بیت کوین به 6 دوره قبلی انتشار شاخص مصرف کننده، تصویر واضح‌تری از میزان تاثیر اقتصاد کلان جهانی بر روی بازار را ارائه می‌دهد.

تاریخ نرخ CPI تاثیر بر روند تغییر 24 ساعت پس از گزارش
13 دسامبر 2022 7.10 صعودی %3.3
10 نوامبر 2022 7.70 صعودی %10.71
13 اکتبر 2022 8.2 خنثی %1.17
13 سپتامبر 2022 8.3 نزولی %9.91
10 آگوست 2022 8.5 صعودی %3.53
13 جولای 2022 9.1 نزولی %4.2

قیمت بیت کوین در اغلب اوقات واکنش چشمگیری نسبت به شاخص قیمت مصرف کننده داشته است. بیشترین میزان تاثیر منفی، مربوط به ماه سپتامبر (شهریور) با نزدیک به 10 درصد افت قیمت بوده‌است. با این حال این شاخص در 3 ماه گذشته هموار تاثیر مثبتی بر روند بیت کوین داشته‌است.

واکنش قیمت بیتکوین

با تمام این تفاسیر، انتشار شاخص قیمت مصرف کننده در تاریخ 22 دی ماه، می‌تواند شرایط را برای بیت کوین دشوار‌تر کند، به ویژه اگر نرخ تورم بر خلاف تصورات در جهت صعودی حرکت کند. از زمان آغاز سال 2023، همزمان با کاهش ارزش دلار، میزان سود دهی بیت کوین افزایش یافته است. علت این اتفاق، تمایل فدرال رزرو (FED) به کاهش میزان رشد نرخ بهره، در نشست آتی سیاست گذاری این نهاد در تاریخ 1 فوریه (12 بهمن) است.

با این حال باید در نظر داشت که در حال حاضر، قیمت بیت کوین در محدوده یک مقاومت مهم قرار دارد و گزارش CPI نقش تعیین کننده‌ای در روند کوتاه مدت قیمت بیت کوین خواهد داشت. به گفته Credible Crypto، یکی از تحلیل گران ارزهای دیجیتال، بیت کوین اصطلاحا به نقطه سر به سر رسیده است. وی به همین دلیل به سرمایه گذاران و معامله گران هشدار داده است که با احتیاط بیشتری معاملات خود را مدیریت کنند.

به نظر می‌رسد موفق شدیم. شاهد بهبود بسیاری از آلت کوین ها بودیم. اما در شرایط حساسی هستیم چرا که اکنون بیت کوین در یک ناحیه عرضه قرار گرفته‌ است. می‌خواهم کمی بخوابم و صبح خواهیم دید که شرایط چگونه پیش می‌رود. اما به طور کلی در چنین شرایطی باید خیلی محتاطانه عمل کرد.

در تکمیل این صحبت‌ها، یکی دیگر از معامله گران و علاقه‌مندان به بیت کوین و ارزهای دیجیتال، با نام مستعار CryptoGodJohn، در یک توئیت در مورد قرار گرفتن بیت کوین در ناحیه مقاومت 17,600 دلار هشدار داده بود. او همچنین اعتقاد داشت که انتشار شاخص CPI «بیت کوین را به جایی که در هفته پیش قرار داشت برمی‌گرداند.»

نمودار قیمت بیت کوین به دلار | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

نمودار قیمت بیت کوین به دلار. منبع: تردینگ ویو

با این حال، اکنون بیت کوین در محدوده 18,120 دلار خرید و فروش می‌شود. بر اساس داده‌های وبسایت کوین گپ (CoinGape)، قیمت فعلی بیت کوین نشان دهنده رشد 1 درصدی طی یک روز و افزایش قیمت 5 درصدی در یک هفته اخیر است.

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش بیت کوین صرافی ارز دیجیتال همتا پی 

(1 - کاربر 5,00 از 5) 1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره
منبع: coingape.com
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. قیمت بیت کوین میره بالا من تحلیل کردم این جاهم همینو نوشته

  2. ما بسی صبر کردیم و پیر شدیم از بس گفتن قیمت بیت کوین میره بالا ، بالا که نرفت پایین هم اومد

  3. با توجه به این اخبار احتمال بالا رفتن ارز بیت کوین هست ، الان کمه بازار قیمت پایین داره بخریم خوبه