نسخه بتا شبکه اصلی پالیگان چه زمانی راه اندازی می‌شود؟

پالیگان یکی از ارائه دهندگان راهکار‌های مقیاس پذیری اتریوم است که در حال حاضر برای راه اندازی فناوری مورد انتظار رول آپ ماشین مجازی (Virtual Machine roll-up) آماده می‌شود.

بنابر اعلام پالیگان، ارتقاء مقیاس پذیری این پروژه لایه 2، در تاریخ 27 مارس (7 فروردین 1402) و همزمان با راه اندازی نسخه بتا شبکه اصلی ماشین مجازی دانش صفر (zkEVM) این شبکه خواهد بود.

شبکه پالیگان با در تاریخ 14 فوریه (25 بهمن) در وبلاگ خود اعلام کرد که پس از 3 ماه و نیم تلاش و انجام انواع آزمایش، بالاخره این سیستم در ماه آینده برای راه اندازی شبکه اصلی آماده خواهد بود.

زمان انتشار نسخه بتا شبکه اصلی فرا رسید. در تاریخ 27 مارس، ماشین مجازی دانش صفر پالیگان، از آینده مقیاس پذیری اتریوم رونمایی می‌کند.

ای سیستم که از آن به عنوان «مقیاس پذیری بدون نقص اتریوم یاد می‌شود»، دسامبر سال گذشته به صورت آزمایشی راه اندازی شد.

توسعه فناوری مقیاس‌ پذیری رول آپ دانش صفر (zk-rollup) در سه سال گذشته در جریان بوده است. در طول این مدت، سیستم zkEVM پالیگان، با موفقیت توانسته است چندین نقطه عطف مدنظر تیم سازنده را پشت سر بگذارد.

موفقیت‌هایی مانند راه اندازی بیش از 5 هزار قرارداد هوشمند، اجرای بیش از 75 هزار اثبات دانش صفر، بیش از 48 هزار کیف پول و موفقیت در دو مورد بازرسی انجام شده توسط نهاد‌های دیگر.

نقاط عطف پالیگان | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

نقاط عطف پالیگان. منبع: پالیگان

بخشی از نقاط عطف پلتفرم پالیگان براساس تصویر ارائخ شده توسط وب سایت این شبکه به شرح زیر است:

  • 84 هزار کیف پول
  • اجرای بیش از 75 هزار اثبات دانش صفر
  • بیش از 5 هزار قرارداد هوشمند
  • دو مورد بازرسی انجام شده توسط نهاد‌های دیگر
  • موفقیت در تمام تستهای بردار اتریوم
  • کاهش زمان صدور تایید اثبات تراکنش به 2 دقیقه
  • کاهش هزینه پردازش تراکنش های دسته ای به حدود 0.06 دلار

به گفته تیم سازنده پالیگان، از آنجایی که امنیت اولویت اصلی آنها بوده است، سیستم zkEVM پالیگان از یک هزار‌توی متشکل از انواع تست و بازرسی امنیتی عبور کرده است.

این فناوری از اثبات دانش صفر استفاده می‌کند. اثبات دانش صفر نوعی تایید رمزنگاری در حوزه مقیاس پذیری است که امکان تایید مقادیر انبوهی از داده‌های تراکنش، پیش از ارسال و ثبت در شبکه اتریوم را برای پلتفرم‌های لایه 2 فراهم می‌کند.

پالیگان تنها تیمی نیست که بر روی راهکار zkEVM کار می‌کند. زی کِی سینک (zkSync) یکی از ارائه دهندگان راه‌حل‌های مقیاس پذیری است که با استفاده از پروتکل zkPorter (مسئول پردازش داده‌های ضروری تراکنش ها به صورت برون شبکه) بر روی توسعه فناوری EVM مشابه کار می‌کند.

اسکرول نیز یکی دیگر از ارائه‌دهندگان راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری است. این تیم با همکاری گروه تحقیقات مقیاس پذیری و حریم خصوصی بنیاد اتریوم، در حال کار بر روی یک راهکار zkEVM است.

بنیاد اتریوم نیز با تامین مالی پروژه ای به نام Applied ZKP به دنبال توسعه رول آپ دانش صفر سازگار با ماشین مجازی اتریوم (EVM) است.

این تیم با بیان اهمیت این تکنولوژی، اذعان نمود که ایجاد یک معادل واقعی برای ماشین مجازی اتریوم، به معنی افزایش مقیاس پذیری اتریوم، بدون نیاز به نادیده گرفتن نیمی از ویژگی‌های آن است.

بهترین روش بهبود مقیاس‌پذیری اتریوم، روشی است که اکوسیستم موجود اتریوم را حفظ کند: کد، ابزار و این شبکه باید به کار خود ادامه بدهند. این همان روشی است که ماشین مجازی دانش صفر (zkEVM) پالیگان بدنبال آن است.

همچنین این راهکار بهبود مقیاس پذیری، باعث صرفه‌جویی قابل توجهی در هزینه تراکنش می‌شود. بنابر اعلام این تیم، هزینه تایید تراکنش های گروهی شامل صد‌ها تراکنش، به حدود 0.06 دلار و کارمزد تراکنش های تکی نیز به 0.001 دلار کاهش پیدا می‌کند.

شرکت توسعه دهنده پالیگان، یعنی Matter Labs، در ماه نوامبر سال 2021 و در دور دوم رویداد جذب سرمایه خود که با هدایت شرکت سرمایه‌ گذاری «Andreessen Horowitz» برگزار شد، مبلغ 50 میلیون دلار برای توسعه رول آپ سازگار با ماشین مجازی اتریوم جذب کرد.

در انتها لازم به ذکر است که توکن بومی این شبکه، یعنی متیک (MATIC) نیز با رشد 5.3 درصدی طی 12 ساعت اخیر، به انتشار این خبر واکنش نشان داده است. در نتیجه، در زمان انتشار این مطلب، قیمت متیک در محدوده 1.27 دلار قرار گرفته است.

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش متیک صرافی ارز دیجیتال همتاپی

امتیازی داده نشده است
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *