خطر رکود جهانی در کمین بازار ارزهای دیجیتال

خطر رکود جهانی در کمین بازار ارزهای دیجیتال | همتاپی

برخی از اقتصاددانان مطرح حاضر در مجمع جهانی اقتصاد، ضمن پیش بینی یک چشم انداز تاریک برای اقتصاد کلان، از احتمال ایجاد یک رکود گسترده در سطح جهان و بازار ارزهای دیجیتال در سال 2023 خبر دادند.

از زمان آغاز سال 2023، بازار ارز‌های دیجیتال به پرواز در آمده است، اما هیچ بعید نیست که چشم انداز تاریک و ناخوشایند رکود جهانی، بال پرواز این بازار را بچیند.

در گزارش مجمع جهانی اقتصاد مورخ 16 ژانویه (26 دی) آمده است که بر اساس پیش بینی صندوق بین المللی پول، حدود یک سوم اقتصاد جهان، در سال 2023 با رکود مواجه خواهد شد.

چشم انداز رشد اقتصاد جهانی در حال افول است، اما خطر رکود جهانی همچنان بالاست.

در ادامه این گزارش آمده است که در سال 2023، کسب و کار‌ها با سه چالش مهم روبرو خواهند بود: افزایش هزینه‌های کلیدی، سیاست‌های پولی انقباضی و کاهش تقاضا. طبیعی است که تمام این موارد مانع هرگونه بهبود اقتصادی می‌شوند.

این اقتصاددانان همچنین کاهش نیروی کار، حضور استعداد‌ها و کاهش عمده هزینه‌ها را از جمله عوامل تاثیر گذار می‌دانند. تمام این موارد در نهایت تاثیر خود را بر روی مصرف کنندگان خرد در طبقات پایین اجتماع نشان می‌دهند.

چرا ممکن است ارزها‌ی دیجیتال تحت تاثیر وضعیت اقتصاد جهان قرار بگیرند؟

علاوه بر این، نرخ پس انداز شخصی در ایالات متحده به پایین‌ترین سطح خود یعنی 2.3 درصد رسیده است. این شاخص برای سنجش مقدار پولی که هر فرد قادر است از روی درآمد خود برداشته و آن را صرف پس انداز و سرمایه گذاری کند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یکی از فعالان اقتصادی به نام جک دافلی (Jack Duffley) با انتشار یک پست توئیتری به این موضوع پرداخت:

شاید اکنون مهم به نظر نرسد، اما نرخ پس انداز به پایین‌ترین سطح 17 سال اخیر رسیده است.

نقدینگی فراوان مسئله ای نادر است (و البته ارزش آن در حال افزایش است).

با توجه به اینکه ارزهای دیجیتال به طور کلی به عنوان دارایی‌های پر ریسک شناخته می‌شوند، نرخ پس انداز می‌تواند از تاثیر به سزایی بر روی آن‌ها برخوردار باشد. کاهش نرخ پس انداز شخصی به منزله کاهش میزان پول لازم برای سرمایه گذاری است و در نتیجه سرمایه گذاران کمتری قادر به حضور در چنین بازار پر ریسکی خواهند بود.

رکود اقتصادی نیز باعث افزایش تاثیرات منفی بر این بازار خواهد شد. چرا که با افزایش قیمت‌ها و هزینه‌ها، کیف پول‌ها خالی‌تر شده و فقط افراد ثروتمند قادر به انجام سرمایه گذاری پر خطر در بازار ارزهای دیجیتال خواهند بود.

با توجه به این موارد، شاید بعید به نظر برسد که شاهد بهبود کامل بازار ارزهای دیجیتال در  سال 2023 باشیم و احتمالا دوران تثبیت و در جا زدن بازار در سال 2024 نیز ادامه خواهد داشت.

تنها در صورت مهار تورم و کاهش هزینه‌ها، شاهد بهبود جنبه‌های گسترده اقتصاد خواهیم بود و تنها در این صورت است که سرمایه گذاران خرد، از سرمایه شناور و نقدینگی کافی برای ریسک کردن در بازار ارز های دیجیتال برخوردار خواهند بود.

با این وجود، مجمع جهانی اقتصاد در اوایل این ماه و طی گزارشی اذعان نمود که بازار ارز های دیجیتال مورد پذیرش عموم مردم قرار گرفته و در شرایط گفته شده دوام خواهد آورد.

پیش بینی آینده بازار ارزهای دیجیتال

با شروع سال نو میلادی، بازار‌های مالی صعودی بوده‌اند، اما تحلیلگران در مورد امکان ایجاد یک تله گاوی هشدار داده‌اند. امروز  شاهد یک اصلاح جزئی بودیم، به طوری که ارزش کل بازار تا مرز یک تریلیون دلار عقب نشینی کرد. با این حال، ارزش بازار از ابتدای سال 2023 حدود 25 درصد رشد داشته است.

معمولا همزمان با سال نو چینی، شاهد افزایش قیمت ارز های دیجیتال هستیم. اما این افزایش قیمت نیز ممکن است تا پایان جشن‌های مربوطه دوام بیاورد. امروز قیمت ارزهای اصلی بازار یعنی بیت کوین و اتریوم با چند درصد کاهش مواجه شدند و طبق انتظار، سایر آلتکوین‌ها نیز کمی عقب نشینی کردند.

ترجمه: تیم خرید و فروش بیت کوین صرافی ارز دیجیتال همتاپی

امتیازی داده نشده است
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره
منبع: cryptopotato.com
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *