بیت کوین بعد از ۲ سال نیمی از بازار ارز‌های دیجیتال را بلعید!

بیت کوین بازار را بلعید | همتاپی

به نظر می‌رسد عواملی مانند درخواست ثبت صندوق ETF از سوی شرکت BlackRock و همچنین مشکلات بوجود آمده برای ارزهای دیجیتال توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC)، توجه سرمایه گذاران به سمت بیت کوین را جلب کرده است. همچنین قیمت لحظه‌ای بیت کوین نیز در حال افزایش است.

برای خرید و فروش بیت کوین در خواست خود را ثبت کنید.

می خواهم بیت کوین بخرم

دامیننس (Dominance) بیت کوین (تسلط بیت کوین بر بازار)، شاخصی است که نشان می‌دهد بیت کوین چه میزان از کل ارزش بازار را به خود اختصاص داده است. این شاخص در تاریخ 29 خرداد از مرز 50 درصد عبور کرد و در زمان نگارش این مطلب، طبق داده‌های سایت تریدینگ ویو (TradingView) بر روی عدد 50.04 درصد قرار دارد.

این بدان معناست که بیت کوین به تنهایی نیمی از کل بازار 1.1 تریلیون دلاری ارز های دیجیتال را به خود اختصاص داده‌است. براساس داده‌های CoinGecko، هم اکنون ارزش بازار بیت کوین به 519 میلیارد دلار رسیده است. 

لازم به ذکر است که از تاریخ 27 نوامبر 2022 (6 آذر 1401)، میزان دامیننس بیت کوین بیش از 10.5 درصد افزایش یافته است. اتفاقاتی مانند بروز بحران صرافی FTX و افزایش سخت‌گیری نهاد‌های نظارتی آمریکایی در قبال دارایی‌های دیجیتال، منجر به افزایش توجه سرمایه گذاران به ارز دیجیتال اصلی بازار به عنوان یک دارایی امن و مطمئن شده است.

مطالب مرتبط: آینده قیمت بیت کوین به کجا می‌رود؟ برگ برنده در دست گاو‌ها

نمودار دامیننس لحظه ای بیت کوین | همتاپی

تغییرات دامیننس بیت کوین در 4 روز گذشته، منبع: تریدینگ ویو

علی رغم اینکه طی 8 ماه گذشته شاهد رشد قابل توجه دامیننس بیت کوین بوده‌ایم، دامیننس یا سهم بازار اتر نسبتاً ثابت بوده و در یک سال گذشته، در بیشتر مواقع حدود 20 درصد بوده است. درنتیجه، دو ارز دیجیتال اصلی بازار یعنی بیت کوین و اتریوم، حدود 70 درصد از کل ارزش بازار ارز های دیجیتال را به خود اختصاص داده‌اند.

مایکل سیلور (Michael Saylor) یکی از موسسین شرکت مایکرواستراتژی و از طرفداران پر و پا قرص بیت کوین معتقد است  در سال‌های آینده، با افزایش فشار‌های SEC بر دارایی‌های دیجیتال، استیبل کوین‌ها و بسیاری از آلتکوین ها نابود خواهند شد و در نتیجه میزان دامیننس بیت کوین به 80 درصد خواهد رسید. وی در این باره افزود:

افزایش شفافیت قوانین، ضمن از بین بردن سردرگمی و نگرانی سرمایه‌گذاران سازمانی که مانع از فعالیت آن‌ها شده است، باعث افزایش پذیرش بیت کوین خواهد شد. در این صورت، بیت کوین محور اصلی رشد صنعت ارز های دیجیتال خواهد بود و دامیننس آن روز به روز افزیش پیدا خواهد کرد.   

به اعتقاد او، صنعت ارز های دیجیتال تبدیل به صنعتی متمرکز و معطوف به فعالیت بیت کوین و شاید 5 تا 10 توکن مبتنی بر اثبات کار خواهد شد.

علاوه بر این، مایکل سیلور دلیل اصلی عدم ورود سرمایه سازمانی هنگفت به بازار ارزهای دیجیتال را متوجه سردرگمی و عدم اطمینان ناشی از وجود 25 هزار ارز دیگر که خود را آلتکوین نامیده‌اند، می‌داند.

مایکل سیلور با اشاره به این موضوع که بیت کوین تنها دارایی دیجیتالی است که توسط گری گنسلر، رئیس SEC به عنوان کالا شناخته شده است افزود:

بیت کوین به‌ عنوان یک کالای دیجیتال جهانی و بین‌المللی شناخته شده‌است.

تاکنون 68 آلتکوین توسط SEC به عنوان اوراق بهادار معرفی شده‌اند.

50000 شیبا
جایزه بگیرید!
همین حالا ثبت نام کن

در حال حاضر قیمت بیت کوین با 1.5 درصد افزایش نسبت به 24 ساعت گذشته، به 26,750 دلار رسیده است. با وجود اینکه شاخص ترس و طمع، بالاترین میزان ترس در بازار ارز های دیجیتال طی 3 ماه گذشته را نشان می‌دهد، اما قیمت بیت کوین نسبت به هفته گذشته، بیش از 3 درصد رشد داشته است.

در پایان، ذکر این مطلب خالی از لطف نیست که شرکت تحلیلی سانتیمنت (santiment)، تمایل شرکت BlackRock (غول سرمایه گذاری) به راه اندازی ETF بیت کوین را یکی از دلایل اصلی رشد بیت کوین در روز‌های اخیر می‌داند.

حالا که دامیننس بیت کوین به بالای 50 درصد رسیده است، به نظر شما بیت کوین در ادامه  می‌تواند این شرایط را حفظ کند و حتی آن را بهبود ببخشد؟ حتما در بخش کامنت‌ها نظرات خود را بیان کنید.
امتیازی داده نشده است
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره
منبع: cointelegraph
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *