کارمزدهای اتریوم در لایه ۲ به طور قابل توجهی کاهش یافت

کارمزدهای اتریوم در لایه 2 به طور قابل توجهی کاهش یافت | همتاپی

کارمزدهای اتریوم در لایه 2 به طور قابل توجهی کاهش یافته است، تا جایی که اکنون انجام یک تراکنش کمتر از 0.1 دلار هزینه دارد.

طبق گزارش سایت گس پرایس (Gasprice)، پس از کاهش کلی کارمزدها در شبکه اتریوم، اکنون بلاکچین‌های لایه 2، کارمزدهای به مراتب کمتری نسبت به گذشته دارند، که این مسئله به کاربران امکان می‌دهد تراکنش‌های بزرگتری از اتر را با کارمزدی کمتر از 10 سنت انجام دهند.

خرید و فروش بیت کوین

برای خرید و فروش بیت کوین همین حالا اقدام کنید.

می خواهم بیت کوین بخرم

رول‌آپ ZKSync، امکان انجام تراکنش‌های اتر را با کارمزدی کمتر از 10 سنت فراهم می‌کند، در حالی که مبادله (swap)، حدود 16 سنت برای کاربران هزینه دارد. سایر بلاکچین‌های لایه 2 نیز امکان انجام تراکنش‌های ارزان‌تری را برای اتریوم فراهم می‌کنند که در آن‌ها میانگین کارمزد اتر تقریباً روی 50 سنت باقی می‌ماند.

شبکه اصلی اتریوم نیز در حال حاضر کارمزد ارسال وجوه را 12 Gwei در نظر گرفته، که این یکی از پایین‌ترین مقادیر کارمزد برای تراکنش‌ها از روز 12 جولای تا کنون است. چنین کاهشی در کارمزد تراکنش‌های اتریوم به احتمال زیاد با کاهش فعالیت شبکه مرتبط است.

قیمت واقعی بیت کوین

پیش از این، کاربران برای انتقال اتریوم، چاره‌ای جز پرداخت کارمزدهای گاهاً تا 100 دلار برای انجام یک تراکنش ساده در بلاکچین نداشتند. حتی برای سواپ‌ها و ایجاد NFT به دلیل ازدحام شبکه، کاربران می‌بایست فی بیشتری پرداخت می‌کردند.

افت شدید میزان استفاده از شبکه اتریوم

دلایل اصلی افزایش کارمزد تراکنش‌ها در شبکه اتریوم، NFT و DeFi بودند که پس از اصلاح بازار رمزارزها و کاهش محبوبیت عمومی این صنعت در بین مردم، حجم زیادی از دست داده‌اند.

طبق اطلاعات سرویس‌هایی که به صورت غیرمتمرکز بازار را رصد می‌کنند؛ مانند DappRadar و DeFiLIama، بازار خرید و فروش NFT سایت OpenSea، به دنبال مسائل امنیتی و حملات فیشینگ متعدد؛ با کاهش 50 درصدی حجم معاملات روبرو شده است.

در مورد DeFiها، اکثر سرمایه‌ گذاران پس از چند هک و سوء‌استفاده که در ماه‌های آغازین سال 2022 به وقوع پیوست، سرمایه خود را که در قراردادهای وام‌دهی بود، برداشت کردند.

در زمان انتشار این مقاله، هنوز امکان انجام تراکنش‌های اتر با کارمزد گس کمتر از 20 Gwei یا یافتن جایگزین‌های ارزان‌تر لایه 2 وجود دارد.

کارمزدهای اتریوم به کمترین نرخ در 7 ماه گذشته خود رسید

کارمزدهای اتریوم با کاهش روز افزون و تغییرات چشمگیر هفتگی، اکنون به کمترین مقدار خود در هفت ماه گذشته رسیده است. در روز سه شنبه، 8 مارس، میانگین هزینه گس اتر لایه یک (L1) به رقم 0.0042 اتریوم یا 10.89 دلار برای هر تراکنش رسید. در عین حال، هم اکنون هزینه‌های متوسط ​​گس نیز به مقادیر بسیار پایین‌تر رسیده به گونه‌ای که این ارقام از آگوست سال قبل تا الان بی سابقه بود است.

کاهش هزینه‌های لایه یک (L1) اتریوم، در پی کاهش، شاخص میانه کارمزد تراکنش‌های (MFS) اتریوم لایه دو (l2)

در حالی که هزینه‌های گس لایه یک اتریوم (ETH)  به کمتر از 1 دلار در هر انتقال رسیده، کارمزد تراکنش‌های اتر همچنان در حال کاهش از بالاترین رقم ژانویه است. دو دلیل عمده می‌توان برای این شرایط متصور شد، اول این که امکان دارد تراکنش‌های زنجیره‌ای اتریوم کاهش یافته باشند و دوم این که هزینه‌های اتر با افزایش استفاده از پروتکل‌های (رول آپ) لایه 2 مانند آپتیمیزم (Optimism)، آربیتروم (Arbitrum) و پالیگان (Polygon) کاهش یافته باشد.

هم اکنون، متوسط ​​هزینه گس برای تراکنش در بلاکچین اتریوم 0.0042 اتریوم یا 10.89 دلار در هر انتقال است. آخرین باری که میانگین هزینه‌های گس اتریوم به این میزان پایین بود، هفت ماه پیش در 4 آگوست 2021 بود. به طور مشابه، هزینه‌های متوسط اتریوم ​​نیز پایین است، زیرا داده‌ها حاکی از این است آخرین باری که میانگین کارمزدهای اتریوم به این میزان پایین بوده، در 4 آگوست 2021 بود.

کارمزد تراکنش‌های اتریوم | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

کارمزد تراکنش‌های اتریوم

متوسط هزینه تراکنش در شبکه اتریوم در 8 مارس 2022، 0.0042 اتر یا 10.89 دلار برای هر انتقال است. آخرین باری که میانگین کارمزدهای اتر در 4 آگوست 2021  تا این حد پایین بود.

در حال حاضر، شاخص میانه کارمزد تراکنش‌های (MFS) اتر ​​در بلاکچین اتریوم، 0.0014 اتر یا 3.73 دلار در هر انتقال است. هر دو هزینه متوسط تراکنش‌های اتر و شاخص میانه کارمزد تراکنش‌های اتر‌یوم خیلی کمتر از کارمزد ثبت شده در 10 ژانویه 2022 است. در آن روز، میانگین کارمزد گس برای انتقال اتریوم 52 دلار در هر تراکنش بود. متوسط کارمزدهای اتر از آگوست 2020 به ازای هر انتقال کمتر از 1 دلار نبوده است، همچنین شاخص میانه کارمزد ​​19 ماه پیش، بیش از 1 دلار بود.

هرچند شاخص میانه کارمزد تراکنش‌های اتر با ​​3.73 دلار برای هر انتقال بصرفه و مناسب است، با این حال کاربران اتر (ETH) اگر بخواهند کارمزد کمتری بپردازند، لازم است از پروتکل‌های لایه دو (L2) استفاده کنند. در واقع، کاربران L2 در اکثر پروتکل‌های موجود لایه دوم امروزی هزینه‌های کمتری از 1 دلار را تجربه خواهند کرد.

لازم بذکر است هم اکنون، ارزان‌ترین کارمزد تراکنش لایه دوم متعلق به لوپرینگ (Loopring) با 0.06 دلار در هر انتقال است. علاوه بر این، هزینه مبادله توکن‌ها از طریق لوپرینگ 0.64 دلار در هر تراکنش است. پس از نرخ انتقال اتریوم لوپرینگ، زد کی سینک (Zksync) با 0.09 دلار، پالیگان هرمز (Polygon Hermez) با 0.25 دلار، آپتیمیزم (Optimism) با 0.38 دلار، آربیتروم با 0.44 دلار، بوبا (Boba) با 0.58 دلار و آزتک (Aztec) با 1.50 دلار در رتبه‌های بعدی قرار دارند. ضمنا، همان‌طور که از داده‌های جدول بالا پیداست، هر لوپرینگ از لحاظ هزینه انتقال با پایین‌ترین نرخ در جایگاه اول قرار دارد، ولی از لحاظ هزینه مبادله توکن‌ها (swap) زد کا سینک با پایین‌ترین نرخ مبادله‌ای توکن‌ها، در جایگاه بالاتری از لوپرینگ قرار می‌گیرد.

برای اطلاع از آخرین اخبار اتر، به مقاله تحلیل و پیش بینی قیمت اتریوم مراجعه نمایید.

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش اتریوم صرافی ارز دیجیتال همتا پی

امتیازی داده نشده است
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره
منبع: u.today
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *