میکسرهای بیت کوین چیست؟ و چرا صرافی‌های ارز دیجیتال آنها را ممنوع می‌کنند؟

میکسرهای بیت کوین چیست؟ و چرا صرافی‌های ارز دیجیتال آنها را ممنوع می‌کنند؟

پیگیری تراکنش‌های بیتکوین آسان است، مگر در مواردی که فرستنده برای مختل کردن ارتباط میان آدرس رمزارز و هویت واقعی از میکسرهای بیت کوین استفاده کند.

یکی از جذابیت‌های اصلی رمزارزها ناشناس ماندن هویت فرستنده یا دریافت‌کننده است، اما این یک تصور رایج در مورد آنها نادرست است. در حقیقت، بیت کوین (BTC) و بسیاری از رمزارزها به راحتی قابل ردیابی هستند.

اثبات این واقعیت در اوایل هفته جاری اتفاق افتاد. در 27 آوریل، مقامات ایالات متحده مغز متفکر بیت کوین فاگ (Bitcoin Fog)، که یک سرویس میکس‌کننده بیت کوین در دارک نت (darknet) است، را دستگیر کردند. مقامات پس از تجزیه و تحلیل داده‌های ده ساله‌ی بلاک چین، توانستند اپراتور آن را دستگیر کنند.

خرید و فروش بیت کوین

برای خرید و فروش بیت کوین همین حالا اقدام کنید.

می خواهم بیت کوین بخرم

نیازی نیست که حتما یک تحلیلگر قانونی (forensic analyst) باشید تا بدانید که هر تراکنش به آدرس‌های موجود در بلاک چین متصل شده و آنها برای همیشه در آنجا نگهداری می‌شوند. از آنجا که سازمان‌های دولتی نمی‌توانند آدرس IP یا داده‌های شخصی را از این آدرس تشخیص دهند، اما کوین‌ها معمولاً برای محصولات یا خدمات مورد استفاده قرار می‌گیرند. این رویه در نهایت به فرستنده و گیرنده منتهی می‌شود.

در مورد میکسر بیت کوین فاگ، مجریان قانون توانستند هزینه‌های میزبانی سرور را که با استفاده از ارز دیجیتال پرداخت می‌شدند، شناسایی کنند. سرویس‌های میکس‌کننده بیت کوین مانند بیت کوین فاگ به کاربران امکان می‌دهد کوین‌هایشان را با سایر کاربران ترکیب یا اصطلاحا میکس کنند که این امر شناسایی آدرس مقصد را تقریباً غیرممکن می‌کند. همچنبن، ارتباط میان آدرس‌های ورودی و خروجی مخدوش شده و سطح بهتری از حریم خصوصی فراهم می‌شود.

سرویس‌های میکس‌کننده به روش‌های متعددی از جمله راه‌حل‌های کاملاً متمرکز ارائه می‌شوند، که در این صورت برای میکسرهای کوین جوین (Coinjoin) نیاز به اعتماد است، و به همکاری و عملکرد همزمان گروه زیادی از کاربران بستگی دارد. لذا انجام معاملات در صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) عملا ردیابی احتمالی را از بین می‌برد.

خطرات میکسرهای بیت کوین

مشکل میکسرهای متمرکز، نقطه تکی شکست (single point of failure) است. با اینکه شخص اطمینان دارد که این نهاد از آدرس‌های چند امضایی استفاده می‌کند، در صورت اشتراک‌گذاری داده‌ها توسط سیستم یا نقض آنها، کاربران حریم خصوصی خود را از دست خواهند داد.

کوین جوین این مشکل را با ترکیب ورودی‌های چندین کاربر در یک تراکنش واحد حل کرد. این سرویس کوین‌ها را دریافت کرده، آنها را در یک تراکنش قرار می‌دهد و هر شرکت‌کننده پیش از ارسال به شبکه، آن را امضاء می‌کند. سپس این تراکنش‌ها در یک تراکنش ادغام شده و هر کاربر در ازای آن، مقدار اصلی ارسالی را دریافت می‌کند. با این حال، هیچ فردی حتی نهاد ادغام‌کننده تراکنش نیز قادر به مشاهده مبدا آن کوین‌ها نخواهد بود.

اگرچه کوین جوین کاملاً غیرقابل ردیابی نیست، اما امکان انکار موجه (plausible deniability) را فراهم می‌کند، زیرا نمی‌توان مالک هر خروجی را مشخص کرد. هرچه تعداد شرکت‌کنندگان بیشتر باشد، امکان انکار بیشتر می‌شود.

همچنین، برخی از کاربران رمزارزها برای ارسال توکن‌ها به کیف پول‌ ارز دیجیتال خود بایستی ناشناس باشند. کیف پول واسابی (Wasabi) مدت زیادی است که برای ویژگی‌های کوین جوین خود مورد استفاده کاربران قرار می‌گیرد.

در حالی که زیرساخت‌های آن از نظر فنی متمرکز بوده، اما طراحی آن به نحوی است که اپراتورها نمی‌توانند اطلاعات کاربران را شناسایی کرده و یا وجوه آنها را سرقت کنند. در حال حاضر، کیف پول واسابی تنها در نسخه دسک تاپ ارائه شده است.

سرویس مشابهی توسط کیف پول سامورایی (Samourai) به نام ویرلپول (Whirlpool) نیز ارائه شده است. کاربران برای دستیابی به یک حریم خصوصی کامل، بایستی کیف پول سامورایی خود را به نود کامل بیت کوین متصل کنند. با این وجود، نسخه دسک تاپ و موبایل این کیف پول نیز موجود می‌باشد.

هرچند این سرویس‌های میکس‌کننده در بیشتر مناطق، غیرقانونی نیستند، اما برخی از صرافی‌ها و سرویس‌ها ممکن است از پذیرش کاربرانی که با فعالیت‌های میکس کوین ارتباط دارند، خودداری نمایند.

از آنجایی که افراد بیشتری به دنبال دستیابی به سطح بالاتری از حریم خصوصی برای محافظت از خود هستند، شرکت‌ها مشتریان خود را از بکارگیری میکسرها منع نخواهند کرد.

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش بیت کوین صرافی ارز دیجیتال همتاپی

امتیازی داده نشده است
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره
منبع: cointelegraph.com
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *