سه دلیلی که نشان می‌دهد مدل پلن برای بیت کوین بی قابل اعتماد نیست

شکست-مدل-پلن-بی-همتاپی

چرا نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که قیمت بیت کوین پس از هر هاوینگ، 10 برابر افزایش می‌یابد. همچنین، همانطور که می‌دانید در ماه‌های اخیر، پیش بینی‌های مدل پلن بی (PlanB)، تحلیل‌گر معروف ارزهای دیجیتال، دقیق نبوده است. در این مقاله به بررسی سه ​​دلیل این موضوع می‌پردازیم.

در چند سال گذشته، مدل انباشت به جریان (Stock-to-flow) توسط تحلیل‌گر معروف بازار ارزهای دیجیتال، پلن بی، بسیار مشهور شده است. این مدل یک تحقیق کمّی می‌باشد که در سایت planbtc.com منتشر شده است. مدل پلن بی پیش بینی‌ می‌کند که قیمت بیت کوین می‌تواند به ارزش 100 تریلیون دلار برسد. بدیهی است که طبق نظر کاربران، قیمت بیت کوین می‌توانست تا سال 2021 به 100,000 دلار یا بیشتر از آن برسد.

در واقع، مدل انباشت به جریان فرض می‌کند که بین مقدار یک فلز گرانبها که در هر سال استخراج می‌شود (جریان) و مقداری که قبلاً استخراج شده است (انباشت) رابطه وجود دارد.

خرید و فروش بیت کوین

برای خرید و فروش بیت کوین همین حالا اقدام کنید.

می خواهم بیت کوین بخرم

به عنوان مثال، طلایی که هر سال استخراج می‌شود، کمتر از 2 درصد از طلای در گردش (که توسط بانک‌های مرکزی و اشخاص حقیقی نگهداری می‌شود) است. بیش از 50 سال طول می‌کشد که با سرعت استخراج امروزی – موجودی در گردش فعلی طلا دوبرابر شود و این موضوع عملاً طلا را به یک کالای کمیاب تبدیل می‌کند.

پلن بی معتقد است بیت کوین (که بسیاری آن را طلای دیجیتال می‌دانند) ممکن است از این رابطه بین موجودی در گردش و مقدار استخراج شده سالانه پیروی کند. پس او یک صفحه دکارتی (با محور لگاریتمی در هر دو محور X و Y) ساخت که در آن رشد بیت کوین در طول زمان از رشد قابل توصیف با یک خط رگرسیون (با فرمول قانون قدرت) پیروی می‌کند.

مدل-انباشت-به-جریان-همتاپی

قانون مدل انباشت به جریان و پیش بینی قیمت بیت کوین در مقایسه با فلزات گرانبها

رشدهایی که هر چهار سال یا بیشتر دیده می‌شوند، به دلیل هاوینگ (halving) یا نصف شدن دستمزد برای هر بلاک استخراج شده است. طبق پروتکل بیت کوین در هر 210,000 بلاک، پاداش استخراج‌کنندگان نصف می‌شود.

احتمالاً، ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto)، زمانی که ایده هاوینگ را در سر داشت، به دو برابر شدن قیمت در هر چهار سال فکر می‌کرد. در همین حال، پلن بی نشان داده است که در 10 سال اول تاریخ ارزهای دیجیتال، بیت کوین حول یک تابع نمایی حرکت کرده است. به این معنی که با هر هاوینگ، قیمت به جای دو برابر شدن، ده برابر افزایش می‌یابد. آیا واقعاً منطقی است که فرض کنیم ارزش بیت کوین در حدود سال 2039 به 1 میلیارد دلار برسد؟

دلیل شماره 1 در نقض مدل پلن بی

مدل-پلن-بی-همتاپی

مدل پلن بی از پیش بینی قیمت بیت کوین

بیت کوین یک میلیارد دلاری، به این معنی است که ارزش این سرمایه به حدود 20,000 تریلیون دلار می‌رسد؛ یعنی 130 برابر ارزش فعلی بازارهای سهام. ناگفته نماند که در سال‌های بعد، ارزش بازار طبق این مدل قرار است ده برابر شود. 

 بدیهی است که این حتی برای دو تارگت بعدی نیز غیر قابل تصور است. 

دلیل شماره 2 در نقض مدل پلن بی

دلیل دوم این است که این مدل تقاضا را در نظر نمی‌گیرد بلکه فقط کمبود بیت کوین را در نظر می‌گیرد و بیت کوین اکنون دیگر تنها دارایی دیجیتال در گردش نیست. تسلط (dominance) آن به خاطر وجود بسیاری از پروژه‌های نوظهور رو به کاهش است.

در واقع، دقیقاً عدم در نظر گرفتن اثر ناشی از تقاضا است که باعث می‌شود مدل پلن بی ناقص باشد. یک دارایی کمیاب زمانی ارزش دارد که مردم بخواهند آن را بخرند. یک نقاشی از یک هنرمند ناشناس، حتی اگر زیبا و متعلق به مجموعه‌ای از چند نقاشی باشد، ولی اگر کسی خریدار و علاقمند آن نباشد، ارزشی ندارد.

قبلا مدل پیش بینی برای بیت کوین ساختیم که به جای کمیابی، بر اساس تقاضا کار می‌کند. بر اساس این مدل، برای این که بیت کوین به یک میلیارد دلار برسد، باید حدود چهار تریلیون کیف پول در گردش باشد – که به عنوان یک سناریو فرضی، کاملا غیرمنطقی است.

دلیل شماره 3 در نقض مدل پلن بی

دلیل سوم از نحوه عملکرد مدل انباشت به جریان ناشی می‌شود.

 اگر بجای ترسیم خط رگرسیون از ابتدا تا امروز، فرض می‌کردیم که آن را قبل از هر دوره هاوینگ رسم می‌کردیم، خط رگرسیون همیشه متفاوت بود.

اگر خط مدل انباشت به جریان را تا پایان هاوینگ اول محاسبه کرده بودیم، پیش بینی‌ها این بود که در سپتامبر 2016، ارزش بیت کوین معادل تمام الماس‌های جهان بشود. با این حال، در پایان هاوینگ دوم در ماه اوت 2016، خط رگرسیون نشان داد که ارزش بازار بیت کوین در سال 2021 به اندازه طلا خواهد شد در حالی که ما هنوز یک دهم راه را رفته‌ایم.

بنابراین، مسیر بیت کوین در صفحه دکارتی با محور لگاریتمی دوگانه، که توسط پلن بی طراحی شده است، به احتمال زیاد نمی‌تواند یک خط مستقیم در نظر گرفته شود، بلکه یک منحنی (با یک فرمول ریاضی که هنوز نمی‌دانیم چیست) می‌باشد که در طول زمان صاف می‌شود و در نتیجه پیش بینی‌های بیش از حد خوش‌بینانه مدل انباشت به جریان پلن بی باطل خواهد شد.  

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش بیت کوین صرافی ارز دیجیتال همتا پی

امتیازی داده نشده است
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره
منبع: cointelegraph.com
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *