آیا قیمت بیت کوین به بازار سهام وابسته است؟

 آیا قیمت بیت کوین به بازار سهام وابسته است؟ | همتاپی

بیت کوین به عنوان یک دارایی غیرهمبسته (uncorrelated asset) در نظر گرفته می‌شود. اما آیا واقعاً اینگونه است؟

بیتکوین تا حد زیادی به عنوان یک پناهگاه امن (safe haven) قرار گرفته و با بازار سهام (stock market) همبستگی ندارد. در سال‌های 2018 تا 2020، بیتکوین عملا همبستگی خود را با بزرگترین شاخص سهام جهان نشان داد و این همبستگی در سال 2020 به اوج هشت ساله خود رسید. اما در سال 2021، بیت کوین به آرامی از بازار سهام جدا شد و در حال حاضر ممکن است یک همبستگی معکوس با آن ایجاد نماید.

خرید و فروش بیت کوین

برای خرید و فروش بیت کوین همین حالا اقدام کنید.

می خواهم بیت کوین بخرم

هنگامی که سرمایه گذاران، در واکنش به افزایش تورم ایالات متحده سهام این هفته را زیر قیمت فروختند، قیمت بیت کوین نیز سقوط کرد. این مورد قابل توجه است، زیرا بسیاری از حامیان بیتکوین (BTC) معتقدند که این عنوان دارایی تحت تاثیر بازارهای سنتی نیست و با وجود فراز و نشیب‌های بازار سهام، در بیشتر مواقع روند صعودی داشته است.

هنوز نمی‌توان قضاوت کرد که آیا فروش این هفته، نظریه پوشش ریسک (hedge) بودن بیت کوین در برابر تورم را زیر سوال خواهد برد یا خیر. اطلاعات موجود مقطعی بوده و ناظران پیشکسوت بازار سعی می‌کنند از رویدادهای یک روزه نتیجه‌گیری نکنند.

همانطور که گفته شد، ممکن است این پرسش مطرح شود که آیا خصوصیات متمایز بیت کوین به عنوان یک دارایی ضد تورمی (deflationary asset)، به این معنی است که این رمز ارز در نهایت هر گونه ارتباط خود با بازارهای سنتی را قطع خواهد کرد، یا اینکه افراد مانند سایر دارایی‌های سوداگرانه، در زمان آشفتگی بازار نسبت به آن بی‌توجه بوده و از آن فرار خواهند کرد؟

در اینجا بایستی داده‌ها را بررسی نماییم.

سه سال گذشته: بیت کوین و سهام با یکدیگر همبستگی داشتند

دیکریپت برای ارزیابی میزان ارتباط بیت کوین با بازار سهام، از بزرگترین و گسترده‌ترین شاخص سهام شاخص S&P 500 استفاده می‌کند. این شاخص، 500 شرکت بزرگ را از طریق ارزش بازار ذکر شده در بازار بورس آمریکا، ردیابی می‌کند.

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای سنجش همبستگی، بررسی  واکنش بیت کوین هنگام بروز نوسانات شدید قیمت در بازار سهام است.

در سه سال گذشته، شاخص S&P 500 سه افت حداقل 10 درصدی یا بیشتر را تجربه کرده که به ترتیب از این قرار هستند:  افت 10 درصدی بین ژانویه و مارس 2018، افت 17.3 درصدی بین سپتامبر و دسامبر 2018 و سقوط عظیم 31.7 درصدی بین فوریه و مارس 2020.

در زمان افت قیمت سهام، بیت‌کوین چه وضعیتی داشت؟ همانطور که به نظر می‌رسد، این کاهش قیمت هر بار به روشی مشابه و البته با روندی بسیار شدیدتر صورت گرفته است. به طور کلی، در دوره‌هایی که شاخص S&P 500 با سه افت قابل ملاحظه روبه‌رو شد، قیمت بیت کوین به ترتیب 31.5 درصد، 51.6 درصد و 47.2 درصد کاهش را تجربه کرد. آخرین افت قیمت، به دنبال آنچه که امروز به عنوان پنجشنبه سیاه 2020 شناخته می‌شود، رخ داد. این سقوط تاریخی قیمت همزمان با آغاز قرنطینه‌های گسترده کووید 19 اتفاق افتاد.

بطور کلی، این کاهش قیمت‌ها بیشترین میزان سقوط در بازار رمز ارز، در طی این دوره، بوده‌اند. بنابراین، سه افت قیمت بیت کوین – طی سه سال گذشته- با سه افت عظیم بازار سهام همزمان شده بودند.

برخلاف انتظار، افت قیمت بیتکوین ساعت‌ها یا روزها پیش از شروع حرکت شاخص S&P 500 آغاز شد که تا حدودی در تبدیل شدن آن به شاخص اصلی بازار سهام موثر بود. این موضوع ممکن است با افزایش نوسانات بازار بیت کوین و استفاده بیش از حد معامله گران رمز ارز از حد ضرر (stop loss) یا حد سود (take profit) هنگام نوسانات بازار توضیح داده شود. منظور از حد ضرر و حد سود، دستورالعمل‌های خودکار برای خرید یا فروش بوده که می‌تواند اثر آبشاری (cascade) در نمودار ایجاد نماید.

افزایش همبستگی بیت‌ کوین با بازار سهام

به نظر می‌رسد که همبستگی اندکی میان افزایش قیمت بیت کوین و صعود گسترده بازار سهام، طی سه سال گذشته وجود دارد. این واقعیت نشان می‌دهد که نه تنها هر دو در طول سه سال گذشته روند صعودی کلی داشته‌اند، بلکه با گذشت زمان همبستگی بیشتری نیز میان آنها مشاهده شده است.

براساس داده‌های ون اک (VanEck)، همبستگی بیت‌کوین با شاخص S&P 500 در سه سال گذشته به این شرح است: همبستگی مثبت (0.04) در سال 2018،  همبستگی منفی (0.09-) در سال 2019 و همبستگی مثبت (0.22) در سال 2020. ضریب همبستگی (correlation coefficient) معمولاً عددی میان 1- و 1 است. بنابراین، هر چه این عدد به 1- نزدیکتر باشد، همبستگی منفی قوی‌تر است. به این معنی که دو متغیر تمایل به حرکت در جهت مخالف یکدیگر دارند. هر چه عدد به 1 نزدیک‌تر باشد، همبستگی مثبت قوی‌تر بوده و نشان می‌دهد که دو متغیر تمایل دارند در یک جهت حرکت کنند.

بیشترین همبستگی بیت کوین با شاخص S&P 500 در سال 2020 مشاهده شده است:

بیت کوین با گذشت زمان همبستگی بیشتری با S&P 500 پیدا کرده است | همتاپی

بیت کوین با گذشت زمان همبستگی بیشتری با S&P 500 پیدا کرده است. منبع: Vaneck

اگرچه، به طور کلی بیت کوین در سال‌های اخیر با بازار سهام همبستگی مثبت داشته است، اما میزان این همبستگی قابل ملاحظه نیست. در حقیقت، بیت کوین همبستگی بیشتری با طلا داشته که یک دارایی ایمن دیگر به حساب می‌آید.

با این حال، بیتکوین و شاخص  S&P 500 همیشه با یکدیگر همبستگی نداشته‌اند. بیت کوین در سه سال گذشته، چندین حرکت صعودی داشته است، در حالی که شاخص S&P 500 ، تقریباً ثابت بوده و یا در مواردی کاهش نیز داشته است. یک مثال قابل توجه بین ماه‌های آوریل و می 2019 اتفاق افتاد. در آن زمان قیمت بیت کوین در یک ماه 69 درصد افزایش یافت، در حالی که شاخص  S&P 500 در آن ماه 7 درصد کاهش داشت. این موضوع در شرایطی رخ داد که شرکت سرمایه گذاری‌ فیدلیتی (Fidelity Investments)، پلتفرم معاملاتی رمزارزی خود را معرفی نمود و صرافی بایننس با هک 40 میلیون دلار مواجه شده بود.

گذشته از این مثال‌ها، روند کلی حاکی از آن است که همبستگی میان بیت‌کوین و شاخص  S&P 500 طی سه سال گذشته، اندکی افزایش یافته است. هیچ توضیح قطعی برای این موضوع وجود ندارد، اما یک دلیل احتمالی پذیرش روزافزون بیت کوین، سرمایه گذاران سازمانی و خرده فروشی می‌باشد. زیرا بسیاری از این سرمایه گذاران، در هر دو بازار سهام و رمزارز حضور دارند.

به طور کلی، بیت کوین و شاخص S&P 500 بین سال‌های 2018 و 2020 همبستگی ضعیفی داشته‌اند.

سال  2021 تاکنون: کاهش همبستگی بیت‌ کوین با سهام

در حالی که بیت کوین در سال‌های گذشته همبستگی واضحی (هرچند ضعیف) با بازارهای سهام از خود نشان داده است، اما این روند در اواخر سال 2020 کاهش یافت و همبستگی آنها در ابتدای سال 2021 به کمتر از 0.2 رسید.

از آغاز سال میلادی، بیت کوین و شاخص S&P 500 با خروج اقتصاد آمریکا از بحران ناشی از همه‌گیری کووید 19، روند صعودی چشمگیری را تجربه کرده‌اند. و هر دوی آنها در شش هفته گذشته، به بالاترین قیمت خود دست یافته‌اند. با این حال، در حالی که از ابتدای امسال ارزش بیت‌کوین دو برابر شده است، شاخص S&P 500 در همین مدت، تنها 8.5 درصد افزایش داشته است.

در این مدت، قیمت بیت کوین چندین بار افزایش یافت، در حالی که شاخص  S&P 500 روند کندی داشت. در همین حال، بیت کوین با کاهش قیمت نیز مواجه شد که مهمترین آن در پی توئیت این هفته ایلان ماسک صورت گرفت. وی در این توئیت، از توقف پذیرش بیت‌کوین توسط شرکت تسلا خبر داد.

در نتیجه، همبستگی تحقق یافته میان این دو بازار از دسامبر سال 2020 در حال کاهش بوده و در مارس 2021 به زیر صفر رسید و مجددا منفی شد. از ژانویه 2020 این اولین باری است که همبستگی میان آنها به زیر 0 می‌رسد.

این موضوع نشان می‌دهد که بیت‌کوین در حال جدا شدن از بازار سهام بوده و ممکن است یک رابطه معکوس نیز با آن پیدا کند. به این صورت که سهام در یک جهت و بیت کوین در جهت دیگر حرکت خواهد کرد. برای تأیید این موضوع، بیت کوین بایستی در ماه‌های آینده همچنان از شاخص S&P 500 دور شود.

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش بیت کوین صرافی ارز دیجیتال همتاپی

امتیازی داده نشده است
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره
منبع: decrypt.co
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *