تحلیل قیمت بیت کوین: آیا واقعاً بازار گاوی بیت کوین در معرض خطر است؟

آیا واقعاً بازار گاوی بیت کوین در معرض خطر است؟

قیمت بیتکوین در روزهای اخیر روند نزولی داشته است. اما نباید نگران روند صعودی بیت کوین بود. این رمز ارز به رشد خود ادامه خواهد داد.

قیمت بیت کوین در ماه‌های اخیر با افزایشی چشمگیر روبرو بوده و از 11,000 دلار، تقریبا به 62,000 دلار رسیده بود. با این حال، چنین صعود چشمگیری شامل دوره‌های نسبتاً آرام رفتار قیمتی نیز می‌شود.

خرید و فروش بیت کوین

برای خرید و فروش بیت کوین همین حالا اقدام کنید.

می خواهم بیت کوین بخرم

چنین دوره‌هایی درهم ادغام شده‌اند و وجود آنها برای یافتن کف قیمتی جدید در بازار ضروری است. در بازار گاوی، ادامه روند صعودی معمولاً پس از این دوره‌های اصلاح قیمتی می‌تواند اتفاق بیفتد.

در حال حاضر، با توجه به این که تنها یک هفته از اوج قیمت 62,000 دلار می‌گذرد، به نظر می‌رسد قیمت بیت کوین نیز در چنین شرایطی قرار دارد.

سطح قیمتی 53,000 دلار برای اجتناب از افت بیشتر قیمت، باید حفظ شود

نمودار 4 ساعته قیمت بیت کوین به دلار

نمودار 4 ساعته قیمت بیت کوین به دلار. منبع: تریدینگ ویو

نمودار چهار ساعته قیمت بیت کوین به دلار، بطور واضحی نشان‌دهنده روند نزولی از زمان اوج‌گیری اخیر این رمزارز در اواسط ماه مارس است. پس از اینکه قیمت بیتکوین از مرز 58,000 دلار عبور کرد، این روند نزولی رخ داد. با این حال، این حرکت یک ضعف را آشکار کرد، چرا که هیچ نشانه‌ای از ورود خریداران جدید وجود نداشت تا باعث ادامه روند صعودی شوند.

به عبارت دیگر، قدرت یک روند صعودی با افزایش حجم آن نمایان می‌شود، که در این مورد چنین چیزی اتفاق نیفتاد. بنابراین، اصلاح قیمت تا 50,000 دلار برای این بازار، کاملاً عادی و طبیعی است.

علاوه بر این، نمودار روند نزولی کوتاه مدتی را نشان می‌دهد که در آن اوج‌هایی با قیمت کمتر و افت‌ها روی سطوحی به مراتب پایین‌تر در حال شکل‌گیری هستند. در این راستا، محدوده پشتیبانی قیمت بیتکوین در روز چهارشنبه بر روی 53,000 دلار قرار گرفت که می‌توان آن را به عنوان محدوده پشتیبانی مهم، در نظر گرفت.

اگر این حد حمایتی 53,000 دلاری حفظ نشود، حرکت اصلاحی بین حدود قیمتی 50,800 تا 49,000 دلار اجتناب ناپذیر است و بازارها شاهد ریخته شدن خون‌های بیشتری خواهند بود.

از طرف دیگر، اگر محدوده 53,000 دلاری حفظ شود، قیمت بیت کوین برای اینکه مجدداً قوت بگیرد می‌بایستی محدوده 56,200 دلار را بشکند. زیرا محدوده 56,200 دلاری محدوده مقاومتی مهمی قلمداد می‌شود.

با این وجود، حتی اگر محدوده قیمتی 56,200 دلار شکسته شود، قبل از اینکه قیمت بیت کوین به اهداف جدیدی در ثبت بالاترین قیمت برسد، باید محدوده‌های مقاومت دیگری را نیز بشکند.

نمودار روزانه، چرخه گاوی عظیمی را برای بیت کوین نشان می‌دهد

نمودار 1 روزه قیمت بیت کوین به دلار

نمودار 1 روزه قیمت بیتکوین به دلار. منبع: تریدینگ ویو

نمودار روزانه قیمت بیت کوین یک چرخه صعودی آشکار را نشان می‌دهد که به طور مداوم اوج‌های قیمتی بالاتر و همینطور افت‌هایی با قیمت بالاتر را شکل می‌دهند. معامله‌گران و سرمایه‌گذاران همیشه باید نمودار خود را در زمان‌های بلندتری قرار دهند تا کمتر در مورد شکل‌گیری روند کلی دچار سردرگمی شوند. به بیان ساده‌تر، عملکرد قیمت بیت کوین هنوز صعودی است.

بنابراین، اگر محدوده 50,000 دلاری را به عنوان یک محدوده عظیم حمایتی در نظر نگیریم، اصلاح قیمت به محدوده 50,000 دلاری هنوز هم می‌تواند کاملاً عادی باشد.

حتی اگر قیمت بیت کوین تا محدوده 44,000 دلار هم اصلاح شود، ساختار الگوی صعودی همچنان معتبر است، زیرا که این حرکت‌های رفت و برگشتی یکنواخت معمولاً پس از شکست اوج قیمت سال 2017 باز هم اتفاق افتاده است.

تا زمانی که قیمت بیتکوین بالای 44,000 دلار و ترجیحاً 50,000 دلار باقی بماند، همانطور که تاریخ نمونه‌های متعددی از این جریان را نشان داده است، روند واگرایی خرسی معتبر نخواهد بود. 

ساختار مشابهی که پس از نصف شدن پاداش‌ها (halving) در سال 2020 نیز مشاهده شد

نمودار یک ساعته قیمت بیت کوین پس از نصف شدن پاداش‌ها در سال 2020

نمودار 1 روزه قیمت بیت کوین به دلار. منبع: تریدینگ ویو

بعد از نصف شدن پاداش‌ها در ماه مه سال 2020، ساختار نمودار با رفتار قیمتی اخیر بیت کوین یکسان به نظر می‌رسد. با این حساب، ناموفق بودن در شکستن قیمت، به معنی نزدیک بودن حتمی بازار خرسی نیست.

گاوها باید صبور باشند، زیرا ممکن است کف قیمتی جدیدی برای بیتکوین ایجاد شود. همانطور که در اوت سال 2020 شاهد بودیم، قیمت بیت کوین از 9,500 دلار به 12,000 دلار رسید. بنابراین، پس از این جریان فشرده‌سازی و ساختار بازار، قیمت بیتکوین می‌تواند بار دیگر یک موج ضربتی جدیدی را رقم بزند.

در نمودار بالا، به این دلیل که سطح پایین قیمت‌ها، پایین‌تر نیامده‌اند، نشان‌دهنده بی‌اعتباری واگرایی نزولی می‌باشد. رفتار قیمتی فعلی می‌تواند همانند همان حالتی باشد که در آن برای اجتناب از شکل‌گیری محدوده‌های پایین‌تر افت قیمت‌ها، باید محدوده قیمت بین 44,000 تا 50,000 دلار باشد. اگر این اتفاق بیفتد، قیمت بیت کوین واگرایی نزولی را بی‌اعتبار کرده و بازار گاوی روند خود را ادامه خواهد داد.

ترجمه و جمع‌آوری: تیم معاملات بیت کوین صرافی ارز دیجیتال همتا پی

امتیازی داده نشده است
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره
منبع: /cointelegraph.com
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *