ادغام اتریوم چیست؟ آنچه باید در مورد انتقال به اتریوم ۲.۰ بدانید

ادغام اتریوم چیست؟ آنچه باید در مورد انتقال به اتریوم ۲.۰ بدانید

ادغام (The Merge) چیست؟ ادغام یکی از داغ‌ترین موضوعات اخیر در جامعه ارزهای دیجیتال است. در ادامه این مقاله، با «ادغام» و زمان شروع به کار اتریوم 2.0 بیشتر آشنا می‌شوید.

در رویدادی که احتمالاً مهم‌ترین رویداد در جامعه ارزهای دیجیتال در سال 2022 است، شبکه اصلی اتریو‌م قرار است با سیستم الگوریتم اجماع اثبات سهامِ زنجیره بیکن (Beacon Chain) ادغام شود.

خرید و فروش بیت کوین

برای خرید و فروش بیت کوین همین حالا اقدام کنید.

می خواهم بیت کوین بخرم

با ادغام، الگوریتم اثبات کار (proof-of-work consensus algorithm) در اتریوم به پایان می‌رسد و اتریوم 2.0 به وجود می‌آید، نسخه‌ای که مبتنی بر الگوریتم اجماع اثبات سهام (proof-of-stake consensus algorithm) خواهد بود.

آنچه در ادامه می‌خوانید، بر جزئیات پیرامون ادغام، برخی نکات فنی، جدول زمانی و همچنین رفع برخی از تصورات غلط تمرکز دارد.


ادغام (The Merge) اتریوم چیست؟


همان‌طور که در بالا ذکر شد، ادغام یک اصطلاح عامیانه کریپتویی برای توصیف انتقال اتریوم از الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW) به الگوریتم اثبات سهام (PoS) می‌باشد.

بنیاد اتریوم، تعریف دقیقی از این اصطلاح ارائه می‌دهد:

ادغام، بیانگر پیوستن لایه اجرایی فعلی اتریوم (شبکه اصلی که امروزه از آن استفاده می‌کنیم) به لایه اجماع اثبات سهام جدید آن، یعنی زنجیره بیکن (Beacon Chain) است.

ادغام (The Merge) شبکه اتریوم | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

ادغام (The Merge) شبکه اتریوم. منبع: Ethereum.org

ادغام برای ساماندهی فرآیند استخراج اتریوم که انرژی بسیاری مصرف می‌کند و همچنین تامین امنیت شبکه با استفاده از توکن اتر استیک شده (staked ETH)، طراحی شده است. انتظار می‌رود ادغام بتواند امنیت، پایداری و مقیاس‌پذیری بیشتری برای شبکه اتریوم فراهم کند.

در ادامه مقاله، کمی عمیق‌تر به جنبه فنی «ادغام» می‌پردازیم.


زنجیره بیکن (The Beacon Chain): موتور پردازش اتریوم 2.0


زنجیره بیکن (The Beacon Chain)، سنگ بنای معماری اتریوم 2.0 است. زنجیره بیکن به عنوان یک بلاکچین مجزا از شبکه اتریوم شناخته و به صورت موازی اجرا می‌شود. این زنجیره، هیچ تراکنشی را در شبکه اصلی پردازش نکرده، اما به تنهایی به اجماع رسیده است (الگوریتم اجماع خود را بصورت مجزا دارا می‌باشد). این امر، با توافق در مورد اعتبارسنج‌های فعال (active validators) و موجودی حساب آن‌ها اتفاق می‌افتد.

زنجیره بیکن در 1 دسامبر 2020 ایجاد شد. این زنجیره بر یک الگوریتم اجماع اثبات سهام استوار است، این در حالی است که شبکه اصلی اتریوم هنوز بر روی اجماع اثبات کار (PoW) اجرا می‌شود.

خرید آنی بیت کوین

به زبان ساده، زنجیره بیکن تاکنون به عنوان یک شبکه آزمایشی برای اتریوم 2.0 کار کرده است، اما همه چیز با ادغام تغییر خواهد کرد.

همان‌طور که در نمودار بالا مشاهده می‌شود، «ادغام» بیانگر لحظه‌ای است که دو سیستم (شبکه اصلی فعلی اتریوم که روی اجماع اثبات کار اجرا می‌شود و زنجیره بیکن که در حال اجرا بر روی الگوریتم اجماع اثبات سهام است) به هم می‌رسند. با این اقدام، الگوریتم اجماع اثبات کار، جای خود را برای همیشه به الگوریتم اجماع اثبات سهام می‌دهد.

این مسئله، پیامدهای مهمی برای شبکه به دنبال خواهد داشت، از جمله:

 • هیچ سابقه‌ای از دست نخواهد رفت
 • وجوه در شرایط ایمن قرار دارند
 • دیگر نیازی به استخراج اتریوم (ETH) نیست

ادغام چه زمانی اتفاق می‌افتد؟


لازم به ذکر است که اتریوم 2.0 سال‌ها در حال ساخت بوده، اما تاریخ ادغام اتریوم به طور دقیق مشخص نبوده است.

مطالب بیشتر: ادغام اتریوم بر بیت کوین چه تاثیری می‌گذارد؟

سرانجام انتظارها در 14 ژوئیه 2022 به پایان رسید، زمانی که یکی از اعضای بنیاد اتریوم جدول زمانی آن را همراه با آنچه بعداً به عنوان یک برنامه زمان‌بندی «نرم» برای ادغام توصیف شد، به اشتراک گذاشت.

برنامه زمان‌بندی ادغام اتریوم | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

برنامه زمان‌بندی ادغام اتریوم. منبع: توییتر

همان‌طورکه در تصویر بالا مشاهده می‌شود، ادغام قرار است در صورت عدم وقوع اتفاقات پیش بینی نشده، در 19 سپتامبر 2022 اتفاق انجام شود.

با این وجود، این تاریخ قطعی نیست و در صورت بروز مشکلات، ممکن است تاخیر ایجاد شود.


چگونه باید برای ادغام آماده شد؟


رویداد ادغام یکی از بزرگ‌ترین رویدادها در تاریخ صنعت ارزهای دیجیتال است و به همین دلیل این احتمال وجود دارد که بسیاری از افرادِ سودجو سعی کنند از آن سوء استفاده و از افراد تازه‌کار کلاهبرداری کنند.

بنابراین ذکر این نکته ضروری است که قبل از رویداد ادغام، کاربران و دارندگان اتریوم نیاز به انجام کاری با وجوه یا کیف پول خود ندارند.

کل سابقه اتریوم (از زمان پیدایش آن) پس از انتقال به الگوریتم اثبات سهام (PoS) بدون تغییر و دست‌نخورده باقی خواهد ماند. تمام وجوهی که در کیف پول‌ها نگهداری می‌شوند، پس از ادغام اتریوم هم‌چنان قابل دسترسی خواهند بود و برای ارتقا، نیاز به هیچ اقدامی از طرف کاربران و دارندگان (holders) نیست.

با این وجود، اکوسیستم اتریوم تنها به کاربران و هولدرها محدود نمی‌باشد.

 • اپراتورها و ارائه‌دهندگان استیکینگ نود (Staking node)

اگر یک نود استیکینگ (staking node) را اداره می‌کنید، مهم‌ترین اقداماتی که باید انجام دهید این است که ابتدا یک کلاینت لایه توافقی (consensus layer) و یک لایه اجرا (execution layer) را راه اندازی کنید. شما باید هر دو لایه را با یک رمز مشترک JWT اعتباردهی کنید تا بتوانند به طور ایمن ارتباط برقرار کنند. همچنین باید برای دریافت هزینه اختیاری مربوط به کارمزد تراکنش، آدرس گیرنده کارمزد را تعیین کنید.

 • اپراتورهای نود غیرِ اعتبارسنج و ارائه‌دهندگان زیرساخت

اقدامات مهم در اینجا عبارتند از نصب یک کلاینت لایه توافقی در کنار کلاینت لایه اجرا. دوباره تاکید می‌شود، شما باید هر دو کلاینت را با یک رمز مشترک JWT اعتباردهی کنید تا بتوانند به طور ایمن با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

 • توسعه‌دهندگان قرارداد هوشمند و اپلیکیشن غیرمتمرکز (DApp)

فرآیند ادغام، تغییرات ساختاری جدی‌ای را در اتریوم ایجاد می‌کند.


اتریوم پس از رویداد ادغام


یکی از وعده‌های اتریوم 2.0 مقیاس‌پذیری است. ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) ادعا کرد که این شبکه می‌تواند 100,000 تراکنش را در ثانیه پردازش کند. «ادغام» اولین مرحله از پنج مرحله‌ی توسعه پروتکل آینده است.

مراحل پنج گانه انتقال اتریوم از اثبات کار به اثبات سهام | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

مراحل پنج گانه انتقال اتریوم از اثبات کار به اثبات سهام. منبع: توییتر

مراحل پنج‌گانه به شرح زیر است:

ادغام (The Merge)

پس از ادغامِ شبکه اصلی فعلی اتریوم با زنجیره بیکن، الگوریتم اثبات کار (PoW) به الگوریتم اثبات سهام (PoS) انتقال می‌یابد.

موج (The Surge)

مرحله موج مرحله‌ای است که شاردینگ (sharding) را به پروتکل می‌آورد. شاردینگ یک روش مقیاس‌بندی است که شبکه را به پارتیشن‌های جداگانه‌ای به نام «شارد» تقسیم می‌کند، که برای توزیع بار محاسباتی بر روی شبکه اصلی طراحی شده است.

آستانه (The Verge)

این مرحله به معرفی اصطلاحاً «درختان ورکل» (verkle trees) اشاره دارد. این مرحله شامل ارتقا به اثبات‌ مرکل (Merkle proofs) است و به گونه‌ای طراحی شده است تا ذخیره سازی داده‌ها را برای نودهای اتریوم بهینه کند.

پاک‌سازی (The Purge)

به طور مشابه، این ارتقا نیز به ذخیره‌سازی داده‌ها برای اعتبارسنج‌ها مربوط می‌شود، به‌طوری‌که فضای هارد دیسکِ مورد نیاز برای اعتبارسنج‌ها را کاهش می‌دهد و تراکم شبکه را ساماندهی می‌کند.

 نمایش (Splurge)

این آخرین مرحله در فرایند توسعه است و به گونه‌ای طراحی شده است تا مجموعه‌ای از بروزرسانی‌های متنوع را ارائه دهد. این بروزرسانی‌ها، برای اطمینان از روان بودن اجرای شبکه ساخته شده‌اند.


پنج تصور غلط در مورد ادغام


مانند هر رویداد بزرگ دیگر، تصورات غلط در جامعه ارزهای دیجیتال نیز شایع است. در اینجا، پنج مورد از رایج‌ترین آن‌ها را مرور می‌کنیم.

 • برای اجرای یک نود، نیاز به استیکینگ 32 اتریوم (ETH) است

به طور کلی دو نوع نود در شبکه اتریوم وجود دارد: یک نوع می‌تواند بلاک‌ها را پیشنهاد کند، اما نوع دیگر چنین قابلیتی ندارد. آن‌هایی که ملزم به سپردن اتریوم نیستند، بلاک‌ها را پیشنهاد نمی‌کنند، اما درعین‌ِحال، جزء جدا‌نشدنی امنیت شبکه هستند، زیرا همه پیشنهاددهندگان بلاک در برابر آن‌ها مسئول هستند.

 • گس فی (Gas fees) پس از رویداد «ادغام» کاهش می‌یابد

ادغام، به طور کلی الگوریتم اجماع را تغییر می‌دهد، اما ظرفیت شبکه را افزایش نمی‌دهد؛ به همین دلیل است که ادغام منجر به کاهش کارمزد تراکنش یا همان گس فی (gas fees) نمی‌شود. با این‌حال، راه‌حل‌های مقیاس‌پذیریِ در حال توسعه‌، برای انجام این کار طراحی شده‌اند و هدف اکثر آن‌ها لایه 2 (layer 2s) است.

 • سرعت تراکنش به شدت افزایش خواهد یافت

سرعت تراکنش در شبکه اصلی، حتی پس از ادغام نیز نسبتاً ثابت خواهد ماند؛ بنابراین، تغییرات جزئی خواهند بود.

 • ادغام منجر به ازکارافتادگی شبکه خواهد شد

ادغام به گونه‌ای طراحی شده است که ازکارافتادگی در آن وجود نخواهد داشت. شبکه باید همیشه طبق برنامه کار کند.

 • کل توکن اتر (staked ETH) پس از ادغام برداشت خواهد شد

برای اعتبارسنج‌ها، محدودیت خروج از شبکه وجود دارد، که به دلایل امنیتی انجام می‌شود. این محدودیت‌ها اجازه خروج تقریباً 43,200 اتریوم در روز را می‌دهد. در زمان نگارش این مقاله، بیش از 13 میلیون اتر استیک شده است.

نتیجه‌گیری

در مجموع، ادغام بدون شک یکی از مهم‌ترین لحظات در تاریخ ارزهای دیجیتال است، زیرا یکی از بزرگ‌ترین پروتکل‌ها با تغییر عظیمی روبرو خواهد شد.

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش بیت کوین صرافی ارز دیجیتال همتاپی

(1 - کاربر 5,00 از 5) 1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره
منبع: cryptopotato.com
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. الان من متوجه نشدم بالاخره ادغام اتریوم کارمزدهای اتریوم رو کاهش می ده یا نه؟ فرق اتریوم pow با اتریوم ۲ چیه؟