چطور ارزهای دیجیتال می‌توانند دنیای وام دهی را مدرن کنند؟

چطور ارزهای دیجیتال می‌توانند دنیای وام دهی را مدرن کنند

وام‌های رمزارزی از مزایای بسیار زیادی برخوردارند، از جمله نرخ سود رقابتی‌تر و شرایط انعطاف‌پذیرتر. 

شکل‌گیری وام دهی به هزاران سال پیش و تمدن‌های باستانی برمی‌گردد. در آن زمان کشاورزان به صورت بذر وام می‌گرفتند و از محصولشان برای بازپرداخت وام استفاده می‌کردند.

خرید و فروش بیت کوین

برای خرید و فروش بیت کوین همین حالا اقدام کنید.

می خواهم بیت کوین بخرم

بوجود آمدن ارزهای فیات، شکل اقتصاد آن دوره را دگرگون کرده است. در واقع، می‌توان گفت که در حال حاضر با بزرگتر شدن دنیای ارزهای دیجیتال و همینطور بیشتر شدن تأثیر آنها در اکوسیستم مالی دنیا، شاهد بوجود آمدن تغییر و تحولی عظیم در اقتصاد هستیم.

اگر فرآیند وام دهی رمزارزی به درستی انجام شود، شرایط بازی می‌تواند متعادل باشد و نوعی انعطاف‌پذیری را در اختیار مشتریان قرار دهد که در حالت‌های دیگر خیلی محسوس نبوده است. می‌توان گفت چند سالی می‌شود که نرخ‌ سود بانک‌ها خیلی خوب نبوده است. در برخی از کشورها، سود سخاوتمندترین حساب‌های پس‌انداز، حتی اگر موجودی برای چندین سال در حساب قفل شده باشد، سود پرداختی کمتر از 1 درصد می‌باشد.

با توجه به این که تورم اخیراً به شدت افزایش یافته است، که بخشی از آن به دلیل چاپ پول در واکنش به همه‌گیری ویروس کرونا بوده، باز کردن یکی از این حساب‌ها به این معنی است که پول پس‌انداز‌کننده در انتهای مدتی که در این حساب بوده از قدرت خرید کمتری برخوردار خواهد بود.

وام دهی رمزارزی در مقایسه با وضع موجود سه مزیت بارز دارد. اولاً، می‌توان معاملات رقابتی‌تری که بهره‌ی آنها گاهاً به صورت هفتگی یا ماهانه پرداخت می‌شود را یافت، که این امر موجب افزایش سرمایه می‌شود. ثانیاً، بسیاری از پلتفرم‌ها شرایط مناسب‌تری را به وام‌دهندگان ارائه می‌دهند. به عبارتی دیگر، آنها مجبور نخواهند بود که پول خود را برای مدت طولانی قفل کنند و می‌توانند وجوه خود را بنا به خواست خود برداشت کنند. سوماً، در زمان نوسانات نسبتاً نامنظم بازارها، چنین شرایطی می‌تواند به عنوان انگیزه‌ای قوی عمل کند.

پیش از تمامی این موارد باید گفت، رمزارزها به عنوان وثیقه می‌تواند از دید وام‌دهنده بسیار مطمئن‌تر از املاک و مستغلات عمل کنند، زیرا املاک و مستغلات دارایی‌هایی هستند که نقد‌شوندگی نسبتاً پایینی داشته و فروش آنها زمان‌بر است.


وام‌های رمزارزی تنها به نفع وام‌دهندگان نیست


شاید، این مزیت‌ها برای وام‌دهندگانی که سرمایه در اختیار دارند، خوب به نظر برسد، اما وام‌های رمزارزی می‌تواند به نفع وام‌گیرندگان نیز باشد. در اکوسیستم مالی فعلی، هنگامی که تخطی فرد بدحساب در تاریخ پرداخت سبب از بین رفتن دسترسی فرد به مناسب‌ترین نرخ‌ سودهای بانکی می‌شود، پلتفرم‌های رمزارزی می‌توانند راه نجاتی ارزشمند ارائه دهند.

بانک‌ها هنگام انتخاب افراد برای ارائه اعتبارات به آنها، معمولاً لیستی مبهم از الزامات و شرایط را قرار می‌دهند. در دنیایی که اکثر مشتریان بانک‌ها معمولا به صورت مستقل (خود اشتغالی) کار می‌کنند یا به عبارت دیگر، اعتبار دولتی ندارند، صرفاً به این دلیل که شغل سنتی از ساعت هشت صبح تا چهار عصر را ندارند (فارغ از اینکه درآمد واقعی دارند و ممکن است درآمد آنها بیش از مشاغل سنتی باشد) ممکن است از لیست متقاضیان واجد شرایط حذف شوند.

دنیای رمزارزها می‌تواند به کسانی‌که جزو افراد حذف شده هستند کمک کند، اما چالش‌هایی در این خصوص وجود دارد. تعدادی از وام‌دهندگان این حوزه به صورت آزاد و غیرقانونی فعالیت می‌کنند و یکی از مواردی است که می‌تواند از جذابیت آنها برای متقاضیان بکاهد. همچنین ممکن است تعداد قراردادهای مشارکتی که پلتفرم‌های وام دهی رمزارزی می‌توانند با شرکت‌های فعال در زمینه فین‌تک داشته باشند محدود شود.


وام ارز دیجیتال چیست؟


وام گرفتن به وسیله ارزهای دیجیتال بسیار آسان‌تر از گرفتن وام از بانک‌های معمولی است.‌ ولی این وام دقیقاً به چه معنی است؟

به معامله‌گرانی که در زمینه ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کنند پیشنهاد می‌شود تا دارایی‌های خود را نگه دارند، یعنی آن‌ها را در کیف پول ارز دیجیتال خود نگه دارند تا قیمت ارز موردنظر آن‌ها افزایش یابد. اما همانند بانک‌های معمولی که مردم از نرخ پایین سود ناراضی هستند این مشکل برای کسانی که ارزهای دیجیتال دارند نیز پیش می‌آید. پس سوالی که در این جا مطرح می‌شود این است که: چگونه می‌توانیم ارز دیجیتال خود را رشد دهیم؟

اینجاست که وام‌های ارز دیجیتال وارد میدان می‌شوند. وام‌های ارز دیجیتال نه تنها می‌توانند به پس‌اندازکنندگان امکان دریافت سود موجودی بیت کوین خود را بدهد، بلکه به وام‌گیرندگان امکان این را می‌دهند تا با استفاده از آن بعنوان وثیقه وام، ارزش دارایی‌های دیجیتالی خود را افزایش دهند.


نحوه وام دهی ارز دیجیتال


هنگام سرمایه‌گذاری، یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها می‌تواند جریان نقدینگی باشد و هیچ چیز بدتر از این نیست که مجبور شوید از سرمایه‌ای که در مدت زمان کوتاهی به دست آورده‌اید و نقدینگی آن کم است، استفاده کنید.

برای مثال استیو دارای 2 بیت کوین است. او تمایل ندارد چیزی از آن را بفروشد زیرا مطمئن است که قیمت‌ها به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد. از طرف دیگر، استیو نگران است که اگر بیت‌کوین خود را بفروشد ممکن است که بعدا مقدار کمتری بیت کوین نسبت به دفعه اول داشته باشد.

سیستم‌های وام دهی ارز دیجیتال در این جا می‌توانند به استیو کمک کنند. به طور معمول، به استیو این فرصت داده می‌شود که از بیت کوین خود به عنوان وثیقه استفاده کند و وام استیبل کوین دریافت نماید. به دلیل بی‌ثباتی دارایی‌های دیجیتال، استیو طبیعتا می‌بایست بیشتر از ارزش کل وامی که دریافت می‌کند، بیت کوین بصورت وثیقه قفل نماید.

پس از بازپرداخت وام به علاوه سود، ارز دیجیتال وی به طور کامل بازگردانده می‌شود و اگر قیمت بیتکوین به همان شکلی که او پیش‌بینی کرده بود بالا رود، سود خوبی خواهد داشت. ارز دیجیتال استیو در صورتی در خطر است که نتواند شرایط وام را حفظ کند، یا اگر ارزش بیت کوینی که استیو به عنوان وثیقه دارد، به کمتر از ارزش وامی که دریافت کرده است کاهش یابد؛ در این صورت نیز دچار مشکل خواهد شد.

وام دهی ارز دیجیتال از چه زمانی شروع به رشد کرد؟ این امر در سال 2020 که اقتصادهای مختلف به دلیل همه‌گیری کرونا متوقف شده بودند، رخ داد. این مشکل باعث شد که نرخ بهره کاهش یابد و وام دادن برای وسایلی که دارای قیمت بسیار بالایی بودند دچار تنزل ناگهانی شود. همین امر باعث شد که بسیاری از مردم به دنبال راه‌های دیگری باشند تا بتوانند از دارایی‌های خود استفاده کنند. وام‌های ارز دیجیتال راهی سریع و آسان برای دسترسی به ارزهای فیات بدون فروش آن‌ها هستند. در نتیجه میزان بیت کوین و لایت کوین‌ های خاک خورده در صرافی‌ها یا کلدوالت‌ها افزایش یافت.

برخلاف وام‌های شخصی یا کارت‌های اعتباری، وام‌های ضمانت شده برای وام‌دهندگان بسیار امن‌تر است که باعث می‌شود وام‌گیرنده بتواند از نرخ بهره ارزان استفاده کند.

قیمت ارزهای دیجیتال می‌تواند بسیار نوسانی باشد، به همین دلیل این وثیقه این وام‌ها تقریباً همیشه بیش از مبلغ وام هستند. بدین ترتیب در صورت کاهش شدید قیمت ارز دیجیتال، این موضوع برای وام‌دهندگان نوعی بیمه محسوب می‌گردد. با این وجود، این امر می‌تواند بر وام‌گیرنده تأثیر منفی بگذارد، به ویژه اگر سیستم وام دهی که از آن استفاده می‌کنند از آن‌ها بخواهد که همیشه نسبت مبلغ وام به مبلغ وثیقه خود را حفظ کنند.

یکی از ویژگی‌های وام‌های ارز دیجیتال این است که برخلاف بانکداری سنتی، شما تحت ارزیابی نمره اعتباری خود قرار نخواهید گرفت. این بدان معناست که وام دادن به افرادی که سابقه مالی زیادی ندارند، دارای حساب بانکی نیستند و یا گردش مالی آن‌ها با معیارهای وام‌دهی بانک‌ها مطابقت ندارد، ساده‌تر خواهد بود. بازپرداخت‌ها نیز می‌تواند انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشد.

تسویه در دنیای مالی سنتی چندین روز طول می‌کشد، ولی وام‌های بیت کوین می‌تواند فوری تسویه گردد. همچنین شما می‌توانید دارایی‌های خود را بدون این که مشمول مالیات شوید دریافت نموده و میزان وام را متناسب با نیازهای خود تنظیم کنید. کاربران همچنین می‌توانند بین دارایی‌های ارز دیجیتال جایگزینی انجام دهند؛ به این معنا که در یک پلتفرم می‌توان اتریوم واریز کرده و تتر دریافت نمود. خرید تتر از صرافی‌های معتبری مثل همتاپی می‌تواند به شما کمک کند تا از امنیت سرمایه‌گذاری خود مطمئن شوید. 


چگونه می‌توان وام بیت کوین دریافت کرد؟


اگر علاقمند به دریافت وام بیت کوین هستید اما مطمئن نیستید از کجا شروع کنید، دو گزینه اصلی دارید: بسترهای وام‌دهی متمرکز و غیرمتمرکز.

اکوسیستم‌های متمرکزی مانند Nexo، BlockFi و Binance باید از قوانین و رویه‌های خاصی پیروی کنند تا بتوانند مطابقت داشته باشند. شما باید با ثبت نام در پلتفرم انتخابی خود یک حساب کاربری ایجاد کنید و فرآیندهای سیاست شناخت مشتری (Know Your Customer) را با هدف جلوگیری از کلاهبرداری و پولشویی بطور کامل بگذرانید.

این پلتفرم‌ها معمولاً روش‌هایی دارند که ایمن بودن وثیقه شما را تضمین می‌کند. برخی از دارایی‌های ارز دیجیتال از طریق بیمه محافظت شده یا در کلد والت‌ها یعنی کیف پول‌های ارز دیجیتالی به دور از اینترنت ذخیره می‌گردند.

پلتفرم‌های وام‌دهی ارز دیجیتال، تمام سپرده‌ها و برداشت‌ها را با استفاده از فناوری بلاکچین که برای همه قابل مشاهده است، ثبت می‌کنند. این پلتفرم‌ها در کنار بسیاری از ارزهای دیجیتال و استیبل‌کوین‌های دیگر مانند USDC و DAI، راهی عالی برای کسب سود در بیت کوین ارائه می‌دهند. به عبارت دیگر، بهترین نرخ حساب پس انداز بانکی دلاری به سختی از مرز 1٪ سود در سال عبور می‌کند، با این حال بسیاری از سیستم‌های وام‌دهی ارز دیجیتال تا 8٪ نرخ بهره ارائه می‌دهند.

با این که برای دریافت وام از طریق یک پلتفرم CeFi (متمرکز) نیاز به انجام کارهای بیشتری است، اما وجود داشتن یک محیط مقرر و یک نماینده خدمات مشتریان که تنها یک کلیک یا یک تماس تلفنی فاصله دارد، می‌تواند این پلتفرم‌ها را برای سرمایه گذاران سنتی جذاب‌تر کند.

دومین گزینه برای وام‌های ارز دیجیتال استفاده از یک پلتفرم غیرمتمرکز است که به اختصار به DeFi معروف است.


وام‌های ارز دیجیتال، بدون وثیقه


وام‌های ارز دیجیتال بدون وثیقه، خدمات مالی نوآورانه‌ای هستند که نوعی نقدینگی کوتاه مدت را ارائه می‌دهند و می‌توانند با فیات یا ارزهای دیجیتال بازپرداخت شوند. روش کار به این صورت است که شما ارز دیجیتال خود را به عنوان وثیقه قرار می‌دهید و در عوض وام دریافت می‌کنید. اگر به وام ارز دیجیتال یا وام ارز دیجیتال بدون وثیقه علاقه دارید، تعدادی پلتفرم وجود دارد که این امکان را فراهم می‌کنند. به عنوان مثال، وام‌های فلش (Flash Loans) یک مثال محبوب برای وام ارز دیجیتال بدون وثیقه روی شبکه اتریوم هستند. ولی برای استفاده از این روش شما نیاز به دانش بالایی در زمینه ارزهای دیجیتال دارید.

قبل از استفاده از وام‌های ارز دیجیتال بدون وثیقه، حتما تحقیقات خود را انجام داده و از قانونی بودن این پلتفرم اطمینان حاصل کنید.


وام دهی DeFi چیست؟


پلتفرم‌های وام دهی DeFi کاملاً غیرمتمرکز هستند و معاملات به جای این که توسط افراد انجام شود به وسیله کد صورت می‌گیرد. در سرویس‌هایی مانند Aave، Compound و dYdX، قراردادهای هوشمند از الگوریتم‌ها و پروتکل‌ها برای پرداخت خودکار وام استفاده می‌کنند.

هرکسی می‌تواند به پروتکل‌ها در یک بستر مالی غیرمتمرکز دسترسی پیدا کند، که این امر آن‌ها را کاملاً شفاف می‌کند. زیرا هیچ چیز نمی‌تواند در بلاکچین پنهان شود. برخلاف پلتفرم‌های CeFi، هیچ واسطه یا تنظیم‌کننده مالی وجود ندارد، یعنی نیازی به گذراندن هیچ گونه مراحل تأیید مانند KYC (سیاست شناخت مشتری) نخواهید داشت. با این حال، نرخ بهره DeFi برای وام‌های ارز دیجیتال در مقایسه با رقبای متمرکز می‌تواند کم‌رنگ‌تر باشد.

دریافت وام بیت کوین یا اتریوم، یا هر نوع دیگر وام ارز دیجیتال بر روی پلتفرم DeFi، بسیار سریع است و نیاز به تلاش زیادی ندارد. به لطف قراردادهای هوشمند، تنها کاری که یک کاربر باید انجام دهد این است که برای دریافت وام اقدام کند و سپس رمزارز مورد نظر خود را به عنوان وثیقه به کیف پول مشخصی مرتبط با بستر وام‌دهی ارسال کند.

کاربران سیستم‌های وام دهی غیرمتمرکز می‌توانند بدون نیاز به تأیید هویت خود به شخص ثالث، برای دریافت وام با هر اندازه درخواست کنند. وام‌ها را می‌توان با استیبل‌کوین‌هایی مانند USDC، ارزهای فیات یا ارزهای دیجیتال مانند اتریوم یا بیت کوین ارائه کرد.

در بسیاری از پلتفرم‌های وام دهی متمرکز و غیرمتمرکز، می‌توانید حساب پس‌انداز خود را با استفاده از ارزدیجیتال خود باز کنید، همچنین می‌توانید توکن‌های خود را معامله کرده یا وام بگیرید.

با توجه به اینکه هر دو نوع  پلتفرم وام دهی بسیار نوپا هستند، واضح است که باید منتظر اتفاقات هیجان‌انگیزی باشیم. فضای زیادی برای رشد آن‌ها وجود دارد و امکان دسترسی به وام بدون تشریفات معمول، می‌تواند برای مردم و صنعت خدمات مالی تغییرات زیادی را ایجاد کند.

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش بیت کوین صرافی ارز دیجیتال همتا پی

(1 - کاربر 5,00 از 5) 1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. برای قراردادهای هوشمند دیفای از جه ارز دیجیتالی استفاده میشود؟