۴ چالش عمده‌ی بیت کوین و ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۱

چهار چالش عمده بیت کوین و ارزهای دیجیتال در سال 2021 | همتاپی

اگرچه ارزهای دیجیتال از سال 2009 وجود داشته‌اند، اما هنوز هم در سال 2021 برای تبدیل شدن به یک ارز مورد قبول و گسترده، با چندین چالش روبرو هستند.

اگرچه سرمایه ­گذاران، دیگر از سرمایه ­گذاری در ارزها‌ی دیجیتال گریزان نیستند، اما عموم مردم هنوز به عنوان جایگزین کارت­‌های اعتباری و پول نقد به ارزهای دیجیتال اعتماد کامل ندارند. اگر این ارزها بخواهند حمایت همیشگی افراد را جلب کنند، چهار مسئله اصلی وجود دارد که باید آن­ها را برطرف کرد.

خرید و فروش بیت کوین

برای خرید و فروش بیت کوین همین حالا اقدام کنید.

می خواهم بیت کوین بخرم

نوسان و نقدینگی بیت کوین و ارزهای دیجیتال


در حالی که ارزش بیت­ کوین و سایر رمزارزها همچنان در حال افزایش است، اما این لزوماً خبر خوبی برای همه نیست. افزایش قیمت­‌ها برای سرمایه ­گذاران بسیار خوب است، اما برای به دست آوردن مقبولیت گسترده، ثبات الزامی می‌­باشد. ثبات باعث می­‌شود رمزارزها به یک ذخیره ارزشمند قابل اعتماد تبدیل شوند. از طرف دیگر، افزایش و کاهش سریع قیمت، قابلیت استفاده گسترده رمزارز را از بین می‌­برد.

در حالی که به نظر می‌­رسد بیت کوین با رسیدن به بلوغ خود، کمتر از قبل نوسان دارد، اما در مورد انواع دیگر ارزهای دیجیتال نمی‌­توان این حرف را زد. تعداد بسیار زیاد رمزارزهای موجود، بر ثبات کلی بازار تأثیر می‌­گذارد. بنابراین، برای کنترل نوسانات، نیاز به مقررات وجود دارد.

با این حال، از نظر همه، وجود مقررات به عنوان یک راه حل مناسب تحسین نمی‌­شود، بسیاری متذکر می­‌شوند که مقررات‌­زداییِ رمزارزها، مزایای بسیاری دارد. این امر به خصوص در مورد ارائه راهی برای دستیابی به منابع مالی برای افرادی که به خدمات بانکی دسترسی ندارند، درست است. علاوه بر این، به بسیاری از فروشندگان این امکان را می‌­دهد تا در حالی که از همکاری با بانک‌­های سنتی و شرکت­‌های کارت اعتباری اجتناب می‌­کنند، به بازار جهانی دست یابند.

با این وجود، واضح است که اگر اجازه دهیم ارز‌های دیجیتال کاملا بدون مقررات باشند، مانع از دستیابی به ثبات آن­ها می‌­شویم. بدون وجود یک نهاد حاکم متمرکز، بسیاری از عوامل می‌­توانند باعث تغییر قیمت ارزهای دیجیتال در لحظه شوند. برای ادغام مزایای ثبات و مقررات‌زدایی در کنار هم، به یک برنامه متعادل و کاملاً فکر شده نیاز است.

نوسانات رمزارزها بر قابلیت نقدینگی آن نیز تأثیر می‌­گذارد. به همین ترتیب، این امر استفاده از ارزهای دیجیتال به عنوان یک واسط تبادل، را مشکل‌­تر می‌­کند. در حالی که ارزهای دیجیتال از طریق صرافی­‌های آنلاین رمزارزی می‌­توانند به پول فیات تبدیل شوند، سپردن پول خود به شخص ثالث می‌­تواند پول شما را در معرض سرقت آسیب‌­پذیر کند.

بعضی از شرکت­‌ها تلاش می‌­کنند تا پیرامون این موضوع فعالیت کنند. برخی از پلتفرم‌­ها به خریداران این امکان را می‌­دهند تا برای خرید کالا یا خدمات از رمزارز استفاده کنند، و از طرفی دیگر به فروشنده اجازه می‌­دهند که پرداخت را با ارز فیات دلخواه خود بپذیرد. حتی مواردی وجود دارد که ارزهای دیجیتال در کشورهایی که ارز بی‌ثبات دارند، جایگزین پول فیات شوند. این مطالعات موردی و مثال‌­ها، احتمال ایجاد ارزهای رمزنگاری‌شده باثبات را در آینده نشان می‌­دهد.


آموزش عموم افراد


کمبود آموزش در مورد رمزارزها، یکی دیگر از موانع اصلی ورود عموم مردم برای شروع استفاده از ارزهای دیجیتال است. گرچه افرادی که به فناوری عادت دارند، به ویژه نسل جوان، به طور فزاینده­‌ای در حال خرید ارزهای دیجیتال هستند، اما آموزش پیرامون موضوع آنها باید افراد در هر سنی و با هر میزان تجربه در فناوری را هدف قرار دهد تا شاهد استفاده گسترده‌­ی همه‌­ی افراد جامعه باشیم.


طرز برخورد با مقررات و سوداگران


در حال حاضر، ارزهای دیجیتال با ذهنیت منفی عموم مواجه هستند. بر کسی پوشیده نیست که این ارزها سابقه حضور در طرح­‌های پول‌شویی و سایر اشکال فعالیت­‌های غیرقانونی را داشته‌­اند. این امر باعث شده است که ایده استفاده از رمز ارزها برای عموم جامعه یک ایده ناپسند و ناامن باشد.

برخی از کشورها، مانند ایالات متحده، اقداماتی را برای نظارت بر ارز‌های دیجیتال انجام داده‌­اند. منتقدان اظهار می­‌کنند که مقررات با سرعتی بسیار سریع در حال تغییر هستند و این امر بر بی‌ثباتی ارزهای دیجیتال می‌­افزاید. ارزهای دیجیتال هم از نظر قیمت و هم از نظر مقررات باید قابل اعتماد باشد. بدون دانستن اینکه تنظیم مقررات می‌­تواند چه تاثیری بر روی رمزارزها داشته باشد، اعتماد عموم مردم به آن دشوار خواهد بود.

علاوه بر این، موضوعی که سبب پیچیده‌­تر شدن این مسئله می‌­شود، ناشناس بودن در اینترنت است که باعث می‌­شود افراد با سوء نیت، قیمت رمزارزها را به راحتی کنترل کنند. کاربران ناشناس می‌­توانند مقادیر زیادی از یک ارز دیجیتال خاص را به داخل کیف پول­‌های خصوصی منتقل کنند و باعث کمبود موجودی شوند. بنابراین، به اصطلاح «نهنگ­‌های رمزارز»، می‌­توانند تأثیر قابل توجهی بر قیمت ارزهای دیجیتال داشته باشند. بدون مقررات و نظارت، متوقف کردن این افراد دشوار است.

یک مسئله مهم دیگر در این زمینه، معاملات سوداگرانه است. بسیاری از افراد، ارزهای دیجیتال را به عنوان «ترفندی برای سریع ثروتمند شدن» و نه به عنوان شکل جدیدی از پول، تصور می­‌کنند. این موضوع در سال 2017 سبب ایجاد حباب بیت ­کوین شد که با از بین رفتن آن حباب، پس­‌انداز بسیاری از مردم از بین رفت. این امر به لزوم تغییر در دیدگاه افراد نسبت به ارزهای دیجیتال اشاره دارد، که آن را نه به عنوان راهی برای پولدار شدن سریع، بلکه به عنوان یک شکل پایدار از پول، ببینند.


فناوری و سهولت استفاده از بیت کوین و ارزهای دیجیتال


استفاده از ارز‌های دیجیتال می‌­تواند دشوار باشد، به خصوص برای کسانی که ممکن است اهل فن نباشند. خرید و فروش ارزهای دیجیتال، سهولت کاربری کارت اعتباری یا حتی پول کاغذی سنتی را ندارد. ارزهای دیجیتال باید قبل از اینکه به استفاده گسترده دست یابند، در جهت کاربرپسندی خود کار کنند.

مشکل فوق، مقیاس‌­پذیری را به یک مسئله مهم تبدیل کرده است. رمزارزها برای مقیاس‌پذیری باید با انواع نرم­‌افزارها سازگار باشند. در حال حاضر، ارزهای رمزنگاری شده فاقد تعامل‌پذیری هستند، به این معنی که در استفاده از آنها برای دستیابی به معاملات سریع و آسان در مقیاس جهانی و سراسری دشوار است. برای حل این مسئله، یکی از اولین اقداماتی که باید انجام شود، اطمینان از تعامل‌پذیری فناوری بلاک چین است.


 آینده بیت کوین و ارزهای دیجیتال


بیت کوین و دیگر ارز‌های دیجیتال آمده‌اند که بمانند، اما برای اینکه به طور گسترده‌­ای به عنوان یک پول رایج پذیرفته شوند، باید مسیری طولانی را طی کنند. در حالی که بسیاری از شرکت‌­ها اولین قدم‌­ها را برای پذیرش ارزهای دیجیتال برداشته‌­اند، اما هنوز چالش­‌های متعددی را پیش رو دارند که می‌بایست رفع شود.

بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال می‌بایست نوسانات کمتری داشته باشند، تا قابلیت نقدشوندگی آنها افزایش یابد. همچنین نیاز به آموزش بیشتر کاملا احساس می‌شود و باید مخاطبان گسترده­‌تری وارد این حوزه شوند. مقررات و معاملات سوداگرانه باید مورد توجه قرار گیرد و فناوری رمزارزها باید در مقیاس جهانی قابل استفاده باشد. برای اینکه رمزارزی واقعا به ثمر برسد، باید بر این مسائل غلبه کند.

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش بیت کوین صرافی ارز دیجیتال همتا پی

امتیازی داده نشده است
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره
منبع: cryptoslate.com
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *