توضیحاتی پیرامون اتریوم ۲.۰ و ارتقاء قابل توجه شبکه اتریوم

توضیحاتی پیرامون اتریوم ۲.۰ و ارتقاء قابل توجه شبکه اتریوم

پس از سالها، قرار است به زودی اتریوم 2.0، به صورت عمومی عرضه شود. مزایای اصلی این شبکه اصلی چیست و اتریوم 2.0 چگونه کار می‌کند؟ در این مقاله همه مواردی را که باید درباره این مرحله مهم در تکامل بلاک چین بدانید آمده است.


اتریوم 2.0 چیست؟


اتریوم 2.0 (Ethereum 2.0)، همانطور که از نام آن پیداست، دومین تکرار این بلاکچین بوده و با توجه به چگونگی پیوند آن با دومین رمزارز بزرگ جهان، می‌بایست روند عرضه آن به‌ سهولت انجام گیرد.

خرید و فروش بیت کوین

برای خرید و فروش بیت کوین همین حالا اقدام کنید.

می خواهم بیت کوین بخرم

تفاوت فاحشی که با عرضه اتریوم 2.0 شاهد خواهیم بود، دور شدن از الگوریتم اثبات کار (Proof-of-Work) است. گواه اثبات کار، مکانیزم اجماعی (Consensus Mechanisms) است که در بیت کوین از آن بهره گرفته می‌شود. در اتریوم 2.0، استخراج (ماینینگ) دیگر کاربردی ندارد، زیرا تمرکز بر استیکینگ (staking) می‌باشد. همچنین اعتبارسنجی تراکنش‌ها در این بلاکچین دیگر منوط به قدرت محاسبه نخواهد بود و طرفداران این رویکرد معتقدند که ارتقاء مذکور، در نهایت امنیت اتریوم‌ 2.0 را بسیار بالا می‌برد. همچنین، بهبود چشمگیر بهره‌وری انرژی، به ویژه با توجه به نگرانی‌های روزافزون در مورد میزان مصرف برق توسط شبکه بیت کوین نیز از دیگر دستاوردهای اتریوم 2.0 است. 

همچنین انتظار می‌رود که اتریوم 2.0، ظرفیت را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. این امر، در نهایت به معنی کنترل تراکنش‌های بیشتر در هر ثانیه است. با افزایش روزافزون تقاضا، تأکید بر مقیاس پذیری گام مهمی در تضمین آینده‌نگر بودن شبکه خواهد بود که از طریق زنجیره‌های شارد (shard chains) حاصل می‌شود و این امکان را فراهم می‌آورد تا تراکنش‌ها بصورت همزمان انجام شوند و  نه پی در پی. براساس توضیحات شرکت فناوری بلاکچین ConsenSys:

هر زنجیره شارد برای ارتقا اتریوم، مانند افزودن یک مسیر دیگر به یک مسیر تک لاین و تبدیل آن به یک بزرگراه چند لاینی است. بنابراین، خطوط بیشتر و پردازش موازی باعث می‌شوند عملکرد بهتری صورت گیرد.


چگونگی عرضه اتریوم 2.0


شایان ذکر است که اتریوم 2.0 یک شبه به صورت کامل ظاهر نخواهد شد، بلکه به تدریج و در طی سه مرحله اجرا می‌شود.

فاز صفر، براساس برنامه‌ریزی در سال 2020 اتفاق می‌افتد. این امر، فعالیت مکانیسم الگوریتم اثبات سهام (Proof-of-Stake) را در کنار گواه اثبات کار امکان‌پذیر کرده است و از هرگونه اختلال در هنگام انتقال، جلوگیری می‌کند. این پدیده به زنجیره بیکن (Beacon Chain) معروف بوده و در مراحل اولیه اتریوم 2.0، استخراج به صورت عادی ادامه خواهد داشت.

خرید بیت کوین با ریال

شاید لازم باشد تا سال 2021 منتظر بمانیم تا شاهد آغاز بکار فاز یک باشیم. این مرحله از اجرای زنجیره شارد (shard chains) خبر می‌دهد. در یک توضیح نسبتا ساده و مفید، ConsenSys این فرآیند را با تقسیم شبکه اتریوم 2.0 به 64 زنجیره مقایسه می‌کند که ظرفیت آن به طرز چشمگیری افزایش می‌یابد. 

احتمالا فاز 2 در سال 2022 پیگیری می‌شود. در این مرحله تراکنش‌ها و برداشت‌ها باز می‌شود و انتقالات بین شاردی( cross-shard) انجام می‌شود و اپلیکیشن‌ها ساخته می‌شوند. در نهایت، اتریوم 2.0 وارد اتریوم 1.0 خواهد شد، به این معنی که گواه اثبات کار می‌تواند یک بار و برای همیشه کنار گذاشته شود.


 استیکینگ (staking) اتریوم 2.0 چیست؟


گواه اثبات سهام، قصد دارد تغییرات بزرگی در نحوه انجام تراکنش‌ها ایجاد کند. زیرا برای اجرای یک نود، لازم است تایید‌کنندگان (اعتبار سنج‌ها) 32 اتر (حدود 7900 پوند) سرمایه گذاری کنند (استیک کنند). در این صورت، برخلاف گواه اثبات کار، شرکت کنندگان به قدرت محاسباتی دیوان‌ وار احتیاج نداشته و یک لپ تاپ کاملاً معمولی برای انجام کار کفایت می‌کند.

با فرارسیدن زمان ایجاد بلاک بعدی در بلاکچین اتریوم 2.0، یک اعتبارسنج به طور تصادفی انتخاب می‌شود. هنگامی‌ که یک بلاک جدید با موفقیت تأیید می‌شود، نود مسئول، پاداش تلاش‌های خود را دریافت می‌کند. این روش می‌تواند امنیت شبکه را بالا ببرد، زیرا افرادی که قصد آسیب رساندن به بلاک چین را دارند، پولی که سپرده‌گذاری کرده‌اند را از دست خواهند داد. چنان چه شخصا تمایلی به اجرای یک نود را ندارید، تعداد زیادی از ارائه‌دهندگان سهام هستند که می‌توانند تمام کارهای دشوار را برای شما انجام دهند.


اتریوم 2.0 چه زمانی عرضه می‌شود؟


بسیاری از افراد مشتاقانه قیمت اتریوم 2.0 را دنبال می‌کنند. اگرچه انتشار این شبکه می‌تواند به ارزش دومین رمزارز بزرگ در جهان کمک کند، اما این نسخه جدید به ایجاد کوین جدیدی نمی‌انجامد. کسانی که در حال حاضر ETH دارند، نباید تحت تأثیر انتشار اتریوم 2.0 قرار بگیرند، زیرا دارایی‌های آنها در نهایت به این بلاکچین جدید انتقال خواهد یافت.

این سوالی است که در حال حاضر بر سر زبان‌ها افتاده است. قرار بود فاز صفر اتریوم 2.0 در ژانویه 2020 راه‌اندازی شود، اما انتشار شبکه اصلی چندین بار به تعویق افتاد. تا حدودی تغییرات لحظه آخری در طراحی فنی شبکه، در این تاخیر دخیل بوده است و نیاز به انجام آزمایش‌های پراسترس نیز بدیهی می‌نماید. امید بود که این عرضه بتواند همزمان با پنجمین سالگرد اتریوم در ماه ژوئن صورت گیرد، اما افسوس که این اتفاق نیفتاد.

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) بنیانگذار شبکه اتریو‌م، اطمینان دارد که اتریوم 2.0 تا پایان سال با ما خواهد بود، اما سایر توسعه‌دهندگان به این جدول زمانی خوش‌بین نیستند. انجام صحیح امور، کمتر از ارزش قطعی بازار ETH و تعداد افرادی که به زیرساخت‌های آن اعتماد می‌کنند، نیست.


چرا اتریوم 2.0 اهمیت دارد؟


طیف وسیعی از توسعه‌دهندگان برای ساخت DApps خود به اتریوم اعتماد می‌کنند. از بازی‌ها گرفته تا خدمات مالی غیرمتمرکز، همگی با استفاده از بلاکچین اتریوم ایجاد می‌شوند. این بلاکچین به دلیل قابلیت‌های قرارداد هوشمند، از محبوبیت خاصی برخوردار است. با پذیرش روزافزون این برنامه‌ها، شبکه می‌بایست از عهده تقاضای هزاران کاربر بطور همزمان در سراسر جهان برآید.

پیشتر شاهد انفجار در ارزش دارایی‌هایی بودیم که در پروتکل‌های امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) قفل شده‌اند و به افراد امکان می‌دهند تا با استفاده از کریپتو به عنوان وثیقه، وام دریافت نمایند. با توجه به اینکه بلاک چین فعلی تنها می‌تواند 15 تراکنش را در ثانیه انجام دهد، بدیهی است که فناوری فعلی پایدار نمی‌باشد.

برخی بر این باورند که افزایش ظرفیت از طریق اتریوم 2.0، به ارزانتر شدن تراکنش‌ها نیز کمک می‌کند. با نزدیکتر شدن به بروزرسانی اتریوم، شاهد افزایش چشمگیر هزینه‌ها هستیم که این امر برای ماینرها خبر خوشایندی بوده اما مصرف‌کنندگان از این وضعیت ناراضی می‌باشند. 

همچنین جالب خواهد بود که با ورود اتریوم 2.0، میزان عرضه ETH چگونه تغییر خواهد کرد. برخلاف بیت کوین که به 21 میلیون محدود شده، هیچ محدودیتی در مورد میزان اتر وجود ندارد. بر اساس دانسته‌ها، بوترین (Buterin) معتقد است هنگامی که بلاک چین جدید فعال شود، سالانه اتریوم بسیار کمتری عرضه خواهد شد. اگرچه در حال حاضر 4.7 میلیون ETH به طور معمول و به صورت سالانه عرضه می‌شود، اما این میزان می‌تواند در آینده به 2 میلیون کاهش یابد.

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش اتریوم صرافی ارز دیجیتال همتا پی 

امتیازی داده نشده است
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره
منبع: currency.com
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. ارز دیجیتال اترویم چند هست الان و من که پول کاملش رو ندارم چیکار کنم؟

    1. قیمت ارز دیجیتال اتریوم حدودا ۵۲ میلیون هست شما با نهایت ۵۰۰ هزار تومن هم میتونی خرید کنی