آیا افزایش قیمت اتریوم ادامه خواهد داشت؟

طی روز‌های اخیر، قیمت اتر (ETH) در حالی افزایش یافته است که اکنون و پس از اجرای هاردفورک شاپلا (Shapella)، شبکه اتریوم توجهات بیشتری را به خود جلب کرده است.

در پی اجرای موفقیت آمیز هاردفورک شاپلا، یعنی دو ارتقاء شانگهای (Shanghai) و کاپلا (Capella)، شاهد افزایش قابل توجه قیمت اتر بودیم.

برای خرید و فروش اتریوم در خواست خود را ثبت کنید.

می خواهم اتریوم بخرم

استقبال کاربران و شکل‌گیری جو صعودی، باعث افزایش قیمت اتر در تاریخ 14 آوریل (25 فروردین) و ثبت بالاترین قیمت سال جاری میلادی در سطح 2,123 دلار شد.

قیمت اتریوم به دلار | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

قیمت اتریوم به دلار. منبع: Cointelegraph Markets Pro

اکوسیستم مالی غیرمتمرکز (دیفای) اتریوم نیز طی 24 ساعت گذشته و همزمان با رشد قیمت اتر، کارمزد بیشتری را دریافت نمود که حدود 30 درصد بیشتر از روز قبل بود. با افزایش کارمزد اتر، مکانیزم اثبات سهام اتریوم باز هم ضد تورمی شد و میزان درآمد آن در 24 ساعت، 32 درصد افزایش یافت.

نمودار هزینه و درآمد شبکه اتریوم | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

نمودار هزینه و درآمد شبکه اتریوم. منبع: TokenTerminal

علی رغم بروز تحرکات مثبت در شبکه اتریوم، اما قانون گذاران به دنبال اجرای اقدامات سریع بر علیه صنعت ارزهای دیجیتال هستند. همزمان با ادامه بحث‌ها در مورد این که بر اساس تست هاوی (Howey)، اتر به عنوان اوراق بهادار به شمار می‌رود یا خیر، یکی از محققان اتریوم اعلام کرده است که فرایند استیک در شبکه اتریوم، باعث افشای آدرس IP کاربران می‌شود که نگرانی‌هایی را در مورد حریم خصوصی بوجود آورده است.

در ادامه به بررسی برخی از دلایل عملکرد قدرتمند اتر می‌پردازیم.

مطالب مرتبط: افزایش قیمت اتریوم در آستانه ارتقاء شانگهای

اجرای موفقیت آمیز ارتقاء شانگهای

ارتقاء شاپلا پس از مدت‌ها انتظار بالاخره در تاریخ 12 آوریل، در شبکه اصلی اتریوم اجرا شد. ابتدا قرار بود این رویداد در تاریخ 14 مارس (23 اسفند) اجرا شود. در آن زمان، داده‌های درون زنجیره‌ای نشان می‌داد که هاردفورک شانگهای باعث ایجاد فشار فروش شدید نخواهد شد، اما برخی از تحلیلگران معتقد بودند که افزایش عرضه از طریق قابل برداشت شدن توکن‌ها، بر روی قیمت اتر تاثیر خواهد گذاشت.

روند فعلی پس از ارتقاء شاپلا، نشان می‌دهد که بیشتر اعتبارسنج‌ها بجای 32 اتر مورد نیاز برای اجرای نود (node)، فقط پاداش استیک خود را برداشت کرده‌اند. در روز 25 فروردین، میزان اتر استیک شده، تنها 0.2 درصد کاهش یافت.

گزارش میزان اتر استیک شده | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

گزارش میزان اتر استیک شده. منبع: Nansen

افزایش واریز اتر پس از هاردفورک

علی رغم این که بلافاصله پس از اجرای شاپلا، میزان برداشت‌ها خیلی بیشتر از واریز به شبکه بود، اما طی 24 ساعت گذشته شاهد استیک کردن 97,040 اتر بوده‌ایم. افزایش قابل توجه واریز و استیک اتر، نشانه مثبتی برای آینده اتریوم پس از شاپلا است.

نمودار میزان واریز  و برداشت اتریوم | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

نمودار میزان واریز  و برداشت اتریوم. منبع: Nansen

تا روز 24 فروردین، برایند بیش از 70 درصد از استیک کنندگان منفی بود. پس از واریز و برداشت‌های روز‌های اخیر، میانگین قیمت اتر استیک شده به 2,136 رسید. کاهش اختلاف بین قیمت فعلی اتر و میانگین قیمت اترهای استیک شده، بدان معناست که احتمالاً بزودی بیشتر استیک کنندگان در وضعیت سوددهی و برایند مثبت قرار خواهند گرفت.

افزایش قیمت اتر، همزمان با رشد قیمت‌ها در بازار ارزهای دیجیتال

به اعتقاد برخی از تحلیلگران، روند قیمت بیت کوین، اتر و سایر آلتکوین ها پس از ارتقاء شاپلا، نشان می‌دهد که به کف قیمت‌ها در بازار رسیده‌ایم. قیمت بیت کوین در تاریخ 25 فروردین، برای مدتی از مقاومت روانی 31 هزار دلار عبور نموده و قیمت 31,014 دلار را به عنوان بالاترین قیمت سال جدید به ثبت رساند.

اگرچه قیمت بیت کوین هم مانند اتر افزایش یافته است، اما در عین حال شاهد افزایش دامیننس یا تسلط اتر در مقایسه با بیت کوین و آلت کوین‌ها هستیم. از روز 24 فروردین، میزان تسلط اتر بر بازار ارزهای دیجیتال، با 0.54 درصد افزایش به 19.37 درصد رسیده است.

نمودار دامیننس تنریوم و بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

نمودار دامیننس تنریوم و بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال. منبع: BTCTools

از آغاز سال 2023، میزان دامیننس اتر نسبت به بیت کوین کاهش یافته بود، اما به مرور اتر موفق به کاهش اختلاف شد.

پیش بینی سرمایه گذاران برای اتر و بازار ارز های دیجیتال در سال 2023

به باور بسیاری از تحلیلگران، اگرچه داده‌های شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) و شاخص تورم قیمت تولید کننده (PPI) نشان دهنده کاهش سریع‌تر از انتظار تورم بوده است، اما کاهش مجدد قیمت اتر دور از ذهن نیست. چرا که بر اساس ابزار FedWatch، همچنان می‌توان انتظار داشت که در جلسه فدرال رزرو در تاریخ 3 می (1 اردیبهشت)، شاهد افزایش مجدد نرخ بهره باشیم.

نمودار پیش بینی نرخ بهره | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

نمودار پیش بینی نرخ بهره. منبع CME

برخی از عوامل اقتصاد کلان، مانند افزایش نرخ بهره ناشی از تورم و احتمال تعطیلی صنایع در ایالات متحده، همچنان بر روی قیمت اتر تاثیر خواهد گذاشت و احتمالاً در کوتاه مدت مانع رشد اتر می‌شود. از سوی دیگر عواملی مانند گزارش مثبت قانون گذاران و کاهش نرخ بهره، می‌تواند به رشد قیمت اتر در بلند مدت کمک کند. با این تفاسیر، نوسان قیمت اتر همچنان ادامه خواهد داشت.

برای اطلاع از آخرین اخبار قیمت اتر به صفحه تحلیل اتریوم مراجعه نمایید. 

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش اتریوم صرافی ارز دیجیتال همتا پی

امتیازی داده نشده است
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره
منبع: cointelegraph.com
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *