سرمایه‌گذاران خرد در حال انباشت اتریوم؛ روند صعودی آغاز شد؟

تحلیل اتریوم | همتاپی

در پی ریزش قیمت اتریوم، سرمایه‌گذاران خرد اقدام به انباشت این رمز‌ارز کردند. داده‌های جدید نشان می‌دهند که تعداد آدرس‌های دارای بیش از ۱۰ اتریوم به بیشترین مقدار خود در ۴ هفته اخیر رسیده است.

شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهند این ارز دیجیتال، خود را برای شروع یک روند صعودی آماده می‌کند. البته نباید یکی از مهم‌ترین عوامل تداوم فشار فروش، یعنی نهنگ‌ها را نادیده گرفت.

اتریوم از هفته دوم جولای (تیر) در روند نزولی قرار دارد. افت شدید قیمت این رمز‌ارز در اواسط ماه آگوست (مرداد) باعث شد این روند نزولی تداوم یابد و در حال حاضر نشانه‌هایی از خستگی خریداران به چشم می‌خورد. یافته‌های اخیر نشان می‌دهند که خریداران بیشتر به انباشت اتریوم تمایل دارند.

در طول چند روز اخیر، قیمت اتریوم در روند خنثی به سر می‌برد و نشان می‌دهد که فروشندگان در حال استراحت هستند. طبق یکی از آخرین هشدارهای پلتفرم تحلیلی گلس نود (Glassnode)، سرمایه‌گذاران خرد اتریوم این قیمت‌ها را برای انباشت  مناسب می‌دانند. در این هشدار آمده است که تعداد آدرس‌های دارای حداقل ۱۰ اتریوم به اوج خود در ۴ هفته اخیر رسیده است.

گلس نود اعلام کرد:

تعداد آدرس‌های دارای بیش از ۱۰ اتریوم به اوج یک‌ماهه ۳۴۸،۹۵۰ آدرس رسید. در اوج یک‌ماهه قبلی در تاریخ ۲۵ آگوست ۲۰۲۳ (۳ شهریور ۱۴۰۲) شاهد ۳۴۸،۹۴۹ آدرس بودیم.

شواهد نشان می‌دهند که اعتماد معامله‌گران اتریوم به بازار در حال بازیابی است. علاوه بر این خروج اتریوم از صرافی‌ها نیز این نظریه را تأیید می‌کند. لازم به ذکر است که موجودی اتریوم در صرافی‌ها نیز به کف چند سال اخیر خود رسیده است.

آخرین باری که موجودی اتریوم در صرافی‌ها به این حد رسیده بود به سال ۲۰۱۶ برمی‌گردد. در آن زمان نیز این وضعیت حاکی از چشم‌انداز صعودی بلندمدت برای این ارز دیجیتال بود.

نمودار موجودی اتریوم در صرافی‌ها | همتاپی

نمودار موجودی اتریوم در صرافی‌ها، منبع: گلس نود

با این‌که در حال حاضر شواهد مثبت به نظر می‌رسند، اما خریداران اتریوم همچنان قدرت چندانی ندارند. به عبارت دیگر، این میزان انباشت اتریوم توسط خریداران خرد هنوز برای شروع یک روند صعودی بزرگ کافی نیست. احتمال می‌رود که این ضعف، به ترس سرمایه‌گذاران از احتمال ادامه روند نزولی و افزایش بیشتر نرخ بهره مرتبط باشد.

[مطالب مرتبط: تنها ۵.۸ درصد از بیت کوین‌های عرضه‌شده در صرافی‌ها قرار دارد]

چرا خریداران اتریوم قدرت کافی را برای شروع روند صعودی ندارند؟

وضعیت تقاضا در بازار مشتقات بر صحت نظریه ما تأکید دارد. معمولاً ریزش‌های قیمتی زیاد (مانند ریزش قیمتی که اخیراً شاهد آن بودیم)، منجر به افزایش تقاضا می‌شوند.

با این حال نباید فراموش کرد که به دنبال این ریزش قیمت، سرمایه افراد زیادی لیکوئید شد و از بین رفت. افت شدید اُپن اینترست در بازار آپشن اتریوم نیز به همین روند نزولی اخیر و عدم قطعیت ناشی از آن مربوط می‌شود.

نمودار اُپن اینترست در بازار آپشن اتریوم | همتاپی

نمودار اُپن اینترست در بازار آپشن اتریوم (آبی) و نسبت اهرم تخمینی بازار فیوچرز اتریوم (نارنجی)

شاخص نسبت اهرم تخمینی (ELR) اتریوم در حال حاضر در پایین‌ترین سطح خود در ۴ هفته اخیر به سر می‌برد. پایین بودن شاخص ELR نشان می‌دهد که تقاضا برای این رمز‌ارز همچنان محدود است.

از طرفی عوامل جلوگیری از شروع روند صعودی همان آدرس‌های همیشگی هستند. این عوامل در واقع همان آدرس‌هایی هستند که موجودی آنها بین ۱،۰۰۰ تا ۱۰،۰۰۰ اتریوم است و با عرضه دارایی‌های خود به فشار فروش بیشتر دامن می‌زنند.

نمودار تعداد آدرس‌های دارای بیش از ۱،۰۰۰ اتریوم (سیاه)‌ و تعداد آدرس‌های دارای بیش از ۱۰،۰۰۰ اتریوم (سبز) | همتاپی

نمودار تعداد آدرس‌های دارای بیش از ۱،۰۰۰ اتریوم (سیاه)‌ و تعداد آدرس‌های دارای بیش از ۱۰،۰۰۰ اتریوم (سبز)، منبع: گلس نود

بررسی سناریوهای احتمالی برای اتریوم

اگرچه خطر ریزش بیشتر قیمت اتریوم جدی است، اما معامله‌گران نباید فراموش کنند که نشست بعدی کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) در نیمه دوم ماه سپتامبر (اواخر شهریور) برگزار خواهد شد. در صورتی‌که تعیین نرخ بهره در این جلسه به نفع بازار ارزهای دیجیتال باشد، قدرت صعود گرایان بیشتر از قبل خواهد شد.

با تمام این اوصاف، نباید نقش نهنگ‌ها را در شروع روند صعودی نادیده گرفت. به همین دلیل بهتر است معامله‌گران و سرمایه‌گذاران، فعالیت نهنگ‌ها را به دقت زیر نظر داشته باشند تا شروع روند صعودی را سریع‌تر تشخیص دهند.

شما منتظر شروع روند صعودی اتریوم هستید یا انتظار سقوط دارید؟

امتیازی داده نشده است
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره
منبع: ambcrypto
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *