همزمان با افزایش قیمت بیت کوین شاخص ترس و طمع به اوج ۱۷ ماهه خود رسید

همزمان با افزایش قیمت بیت کوین شاخص ترس و طمع به اوج ۱۷ ماهه خود رسید | همتاپی

با توجه به سودی که اخیراً بیت کوین بعد از عبور از مقاومت روانی ۳۰,۰۰۰ دلاری به دست آورده، شاخص ترس و طمع بازار ارزهای دیجیتال به اوج ۱۷ ماهه خود رسیده است. شایان ذکر است که قیمت لحظه‌ای بیت کوین کمی کاهش یافته و به ۲۹,۷۰۰ دلار رسیده است.

داده‌های وب‌سایت آلترنیتیو (Alternative.me) نشان می‌دهد که شاخص ترس و طمع هم‌اکنون در محدوده ۶۹ که محدوده «طمع» می‌باشد، قرار دارد.

برای خرید و فروش بیت کوین در خواست خود را ثبت کنید.

می خواهم بیت کوین بخرم

این شاخص آخرین بار در نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰)؛ یعنی زمانی که صنعت ارزهای دیجیتال در یکی از بزرگ‌ترین روند‌های صعودی خود قرار داشت، به نزدیکی این محدوده رسیده بود.

نمودار شاخص ترس و طمع | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

 شاخص ترس و طمع

افزایش شاخص ترس و طمع به چه معنی است؟

شاخص ترس و طمع احساسات معامله‌گران بازار ارزهای دیجیتال را از ۱ فوریه ۲۰۱۸ (۱۲ بهمن ۱۳۹۶) ثبت کرده که در ۹ نوامبر ۲۰۲۱ (۲۷ آبان ۱۴۰۰) به محدوده ۸۴ و طمع رسیده است. اعداد این شاخص بین ۰ تا ۱۰۰ قرار دارند و هرکدام از این دو به‌ترتیب به معنی «ترس شدید» و «طمع شدید» هستند.

نمودار شاخص ترس و طمع بازار ارزهای دیجیتال | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

نمودار شاخص ترس و طمع بازار ارزهای دیجیتال

برای محاسبه این مقادیر، شاخص ترس و طمع از شاخص‌هایی مثل حجم معاملات، روند بازار، نوسان قیمت‌ها و روند پست‌های مربوط به بازار ارزهای دیجیتال در شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کند. در بازارهای مالی فرض بر این است که ترس بیش از حد باعث می‌شود دارایی‌ها به زیر ارزش واقعی خود برسند. علاوه بر این، طمع زیاد هم باعث می‌شود معامله‌گران بیشتر از آنچه که باید برای آن‌ها هزینه کنند.

مطالب مرتبط: آیا قیمت بیت کوین در یک تله گاوی قرار دارد؟

علاوه بر این، احساس فاد (FUD) یا ترس، عدم اطمینان و شک (Fear, Uncertainty, Doubt) باعث می‌شود که شاخص ترس و طمع به منطقه ترس برسد. از طرفی، منطقه طمع هم نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران در وضعیت کنونی اعتماد زیادی به آینده دارایی‌های دیجیتال دارند.

بابی لی (Bobby Lee)، مدیرعامل و بنیان‌گذار کیف پول ارز دیجیتال بلت (Ballet)، با توجه به افزایش احساسات مثبت معامله‌گران اعلام کرده که بازار در حال پشت سر گذاشتن زمستان ارزهای دیجیتال است و نشانه‌هایی از بهار ارزهای دیجیتال در آن دیده می‌شود.

تجزیه‌ و تحلیل قیمت بیت کوین

هرچند که بیت کوین هدایت و رهبری بازیابی بازار ارزهای دیجیتال را برعهده دارد، قیمت آن در روز گذشته کمی کاهش یافته و پس از رشد، دوباره به محدوده ۲۹,۷۰۰ دلار بازگشته است. با این حال، این ارز دیجیتال همچنان رشد 4.02 درصدی و 7.37 درصدی خود در یک هفته و یک ماه گذشته را حفظ کرده است.

نمودار قیمت بیت کوین به دلار | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

نمودار قیمت بیت کوین به دلار

جالب توجه است که برخی از پیش بینی‌ها برای قیمت بیتکوین در آینده بسیار خوش‌بینانه هستند. برای مثال، نمودار بیت کوین رین‌بو (Bitcoin Rainbow) بر اساس الگوهای خود، نشان می‌دهد که قیمت این ارز دیجیتال تا انتهای سال ۲۰۲۴ به ۱۱۵,۰۰۰ دلار می‌رسد.

برای اطلاع از آخرین اخبار بیتکوین، به مقاله تحلیل بیت کوین مراجعه نمایید. 

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش بیت کوین صرافی ارز دیجیتال همتاپی

امتیازی داده نشده است
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره
منبع: finbold.com
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *